צבא הילדים של הנביא המטורף

 
צבא אוגנדה, לפני תום הפסקת האש (רויטרס)
צבא אוגנדה, לפני תום הפסקת האש (רויטרס)
 
עודכן 12:58 02/02/2005
איתמר שאלתיאל

באוגנדה הלילה אינו בטוח לילדים. המורדים, בראשות הנביא בעיני עצמו ג'וזף קוני, ממשיכים לחטוף ילדים ולהשתמש בהם כחיילים וכשפחות מין

 
 
 
 
 
עם בוא הלילה מתחילים הילדים לצעוד. כל לילה זה כך, הם צועדים מכפריהם שבצפון אוגנדה לערים, שם הם ישנו בתחנות אוטובוסים, מרכזי סיוע וברחובות. שם בטוח יותר. הלילה, הם יודעים, אינו בטוח אם אתה ילד בצפון המדינה. הלילה מביא עימו את אנשי הנביא.
 

הביאו לי את ראשו של ג'וזף קוני

חייל בצבא אוגנדה עומד על המשמר (רויטרס)
חייל בצבא אוגנדה עומד על המשמר (רויטרס)
נשיא אוגנדה, יוורי מוסבני, הודיע בתחילת החודש שעבר כי חוזה הפסקת האש עם ארגון המורדים במדינה, צבא התנגדות האדונים (אל.אר.איי), הסתיים, והמורדים תקפו שיירה צבאית. לרגל תחילת השנה האזרחית הודיע מוסבני לעמו שהצבא לא יחדול מלרדוף אחר ארגון המורדים, עד שזה יושמד. סופה של המלחמה הארוכה הזו, שנמשכת כבר 18 שנה, עדיין אינו נראה לעין.

השיחות על הפסקת האש נקטעו לאחר שמנהיגי המורדים ביקשו זמן לבדוק את ההסכמים. אפשר להבין את חששם של המורדים. קשה להניח שהם יתקבלו בעין יפה במדינה, גם אם בהסכמי הפסקת האש יובטח ביטחונם האישי. כאשר אדם אחראי לחטיפתם של מעל ל-20 אלף ילדים, הוא נוטה להסתכל בעצבנות מעבר לכתף. רבים באוגנדה היו שמחים לטפל אישית במנהיגי המורדים, ובמיוחד בראש - ג'וזף קוני, הנביא בעיני עצמו.

מטרותיהם של האל.אר.איי אינן ברורות. מנהיגם, ג'וזף קוני, טוען כי הוא מעוניין ליצור באוגנדה מדינה המבוססת על עשרת הדיברות. ילדים שברחו מהארגון מעידים על מבנה דמוי כת, כאשר קוני מאמין שהוא לא פחות ממדיום.

אולם אם מטרות הארגון מעורפלות, שיטותיו ברורות למדי. מדי לילה פושטים המורדים על הכפרים בצפון, שורפים ובוזזים, וחוטפים עימם אל תוך הלילה את ילדי הכפריים. הילדים נועדו לשמש כלוחמים. הילדות ישמשו כשפחות מין. לקוני עצמו, אומרות השמועות, יש לא פחות מ-60 "כלות", חלקן הרו לו.
 

האוזניים נשלחו לכפר

חיילי צבא אוגנדה מביטים בגופותיהם של ילדי האל.אר.איי (רויטרס)
חיילי צבא אוגנדה מביטים בגופותיהם של ילדי האל.אר.איי (רויטרס)
הסיפורים שמספרים הילדים החטופים - אלה שהצליחו לברוח, אלה שמעוניינים לדבר - נשמעים כמו יצאו מאגדות האחים גרים. ילדים שאולצו להרוג את הוריהם או את אחיהם, כדי שלא יוכלו לחזור לעולם לתרבות, מפחד לנידוי; ילדים שאולצו לענות ולהרוג ילדים אחרים שניסו לברוח; ילדים ששרפו כפרים, שחטפו ילדים אחרים, שעינו ורצחו; ילדים הנשלחים כבשר תותחים, לעיתים ללא נשק, לוחמי הצבא הקדוש של קוני.

הסיפורים מחרידים. הילדים הללו אולצו, וחלקם נאלצים עדיין, לבצע מעשים מהסוג שלא נמחה אחר כך מהזיכרון. אחד מהכפריים ש"ניצלו" מפשיטת האל.אר.איי. סיפר לבי.בי.סי. כיצד המורדים כרתו את שתי ידיו, אפו ואוזניו. הוא ביקש שהם יהרגו אותו, אולם הם סירבו להיענות. האוזניים נשלחו אחר כך לכפר, אות ועדות למה שהמורדים מסוגלים לו.

כך המורדים נלחמים. הם פושטים בלילות על הכפרים, בוזזים מזון, וחוטפים ילדים, שישמשו מאוחר יותר כחיילים בצבאו של קוני. מעניין לציין כי בניגוד לנהוג במלחמות אזרחים אחרות באפריקה, המורדים תוקפים את הקבוצה האתנית לה הם שייכים - האצ'ולי. כמה מהילדים ששהו עם קוני, והצליחו לברוח, מספרים כי קוני אינו רואה בעיה בכך. אמנם הוא מצהיר כי ברצונו לשחרר את האזור מעול שלטונו של מוסבני - שהגיע מדרום אוגנדה - אולם אם האצ'ולי מתנגדים לו, הם אינם יכולים לצפות לרחמים.
 

18 שנות טרור

האל.אר.איי פעיל מזה 18 שנה, ולמרות הצהרות הנשיא מוסבני לפיהן הארגון "עומד להימחץ", פעולותיו רק מתרחבות. הארגון החל את פעולתו לאחר עלייתו של מוסבני לשלטון בהפיכה צבאית. הנשיא הקודם, טיטו אוקלי, הגיע מקרב שורות האוצ'לי, ובצפון המדינה התפשט חשש מפני נקמה של השלטון החדש.

קוני, שעשה את הופעתו הפומבית הראשונה ב-1987, החל לצבור עוד ועוד כוח. הוא אסף אליו יחידות צבא שערקו, ויחידות מורדים לשעבר, ונעשה לדמות בולטת באזור. עם זאת, קשה להאמין שהטיפוס המפוקפק הזה, יחד עם צבא של כ-2,000 איש, יצליח במשך כמעט שני עשורים לתעתע בצבא אוגנדה. הסיבה לשגשוגו של הנביא נמצאת לא הרחק, בסודן, המנהלת רצח עם קטן משלה בדארפור.

עד לאחרונה סודן אפשרה למורדים להקים בסיסים בשטחיה, ובכך מנעה מצבא אוגנדה להנחית מכת מוות על הכוחות. לא ניתן לדעת בוודאות את הסיבה, אולם הלשונות הרעות מלחשות שסודן מעוניינת בצבא אוגנדה עסוק. כך הוא לא יוכל לפלוש לשטחה, ולהפריע לה ולמיליציות הג'ינג'אוויד אותם היא מימנה לטבוח בשחורים האנימסטים בדארפור. באוגנדה, מצד שני, החליטו לממן את אחד מארגוני המורדים בדרום סודן.

הקשר הגורדי הזה ניתק עם הפיגועים ב-11 בספטמבר. ארצות הברית עדכנה את רשימת ארגוני הטרור שלה, והאל.אר.איי מצא את עצמו ברשימה השחורה. סודן, שיש לה סיבות טובות ללכת על קצות האצבעות - היא הסתירה בתחומה את אוסאמה בן לאדן, והיא מנהלת "טיהור אתני", בלשונו של הניו-יורק טיימס, מזה זמן מה בדארפור - החליטה להפסיק לשחק. צבא אוגנדה קיבל רשות להיכנס לסודן, ולנקות את השטח מבסיסי המורדים.
 

הסוף?

<b>אוגנדה - פרופיל כללי <b/>
אוגנדה - פרופיל כללי
עתה נשיא אוגנדה משוכנע שסופו של האל.אר.איי נמצא בטווח השגה. לדבריו, יתכן והארגון יתמוטט סופית בתוך חודש או חודשיים. מכ-2,000 לוחמים חמושים, הארגון התדלדל ל-200 איש בלבד, טוענים בצבא, וללא הבסיסים בסודן אין לו לאן לברוח.

תושבי הצפון, מצד שני, נשמעים בטוחים פחות. חלקם מאמינים שהממשלה מעוניינת במורדים, כדי להשאיר את בני האוצ'לי חלשים. בנוסף, מחיצת המורדים פירושה גם מחיצת קורבנות המורדים - צבא הילדים החטופים, ילדים שהם בו זמנים קורבנות ומענים.

כך או כך, בינתיים המורדים לא מראים סימני עייפות. הם החלו להתפשט מערבה, וילדי הכפרים עדיין עושים דרכם ברגל לעבר הערים, למצוא ביטחון. בצפון גם לא אוהבים במיוחד את הצבא. ארגוני זכויות אדם טוענים שמספר חולי האיידס בצפון עלה עם הגעת הצבא. לדבריהם, אין כאן מקריות, אלא תוצאה ישירה של אונס.

בעוד הצבא סובל משחיתות (לא מזמן התגלתה פרשה, שנדמה כי יצאה מבין דפי "נפשות מתות" של גוגול - מפקדים בצבא אוגנדה טענו כי יש להם יותר חיילים מכפי שהיה המצב בשטח, ובכך זכו לתוספת תקציב, שהלכה ישר לכיסם), הנביא המטורף מהצפון ממשיך לשלח את צבא הילדים שלו בכפרים, לזרוע טרור והרס, וילדי הכפרים ממשיכים במסעם אל הערים, מסע אל קצה הלילה.


חזרה למוסף סכסוכים בצל >>
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.