גור נגד בוש/ פרשנות מאת פרופ' עקיבא כהן

 
 
עודכן 16:36 04/10/2000
חדשות נענע 

בסיבוב ראשון בתחרות אגרוף בת שלושה סיבובים משתדלים בעיקר לא למעוד - שני המועמדים יודעים זאת ולכן 'שיחקו הגנתי'

 
 
 
 
 
"שוויון עם נטייה קלה לטובת גור", כך מסכם היום (רביעי) פרופ` עקיבא כהן, ראש החוג לתקשורת באוניברסיטת תל-אביב את העימות הטלוויזיוני הראשון בין אל גור לג`ורג` ו. בוש אמש.
 

שני המועמדים, אומר פרופ` כהן, היו הפעם מאוד זהירים ו`שיחקו הגנתי`. "בסיבוב ראשון בתחרות אגרוף שיש בה שלושה סיבובים, נזהרים בסיבוב הראשון שלא לתת מכה. בסיבוב הזה קופצים הרבה במקום, מחפשים נקודות תורפה, אבל בעיקר משתדלים לא למעוד. לא מנסים להכריע את הקרב בנוק-אאוט כבר בסיבוב הראשון", אומר פרופ` כהן.
 

בוש מתבלבל

"ג`ורג` בוש היה קצת יותר מתוח ועצבני, ומדי פעם קלטו אותו מצלמות הטלוויזיה מציץ בכרטיסיות שהוכנו מבעוד מועד על דוכנו. הוא היה הרבה יותר דרוך, וכמה פעמים התבלבל והחליף מילים. גור, לעומתו, היה הרבה יותר חופשי ונינוח, הרבה יותר משוחרר בתנועות הידיים. בוש כמעט ולא הזיז את ידיו".

 
פרופ` כהן מציין כי בוש, בניסיון להיבנות על ניצחונו של אביו במלחמת המפרץ, ביקש למשוך את הדיון לגבי מדיניות הנפט ליחסים עם עיראק. גור לעומתו ניסה להפגין ידע ושליטה, בעיקר בסוגיות של יחסי חוץ והשתדל להוסיף כמה שיותר פרטים ושמות מקומות בדיון על סרביה. בוש, מנגד, טעה בהגיית שמו של המנהיג היוגוסלבי מילשוביץ וכינה אותו `מילוסביק`. לגבי שאר האנשים והמקומות נזהר בוש מלהזכיר שמות, מחשש שימעד בלשונו.

 

העימות הזה לא הכריע את הכף

"שני המועמדים התכוננו היטב לקראת העימות, ואני חושב שאף אחת מהשאלות שהם נשאלו תפסה אותם בלתי מוכנים", אומר פרופ` כהן, ומוסיף, "היתה לי תחושה, בעיקר אצל בוש, שהיה פה ניסיון לדקלם את התגובה המוכנה ברגע שנזרק לו הגירוי".

 
"בוש היה גם קצת יותר עוקצני ותוקפני, והפנה שוב ושוב לעבר גור את המנטרה - `היתה לכם הזדמנות לעשות ולא עשיתם`".

יחד עם זאת, מעריך פרופ` כהן, העימות הזה לא עתיד להטות את הכף במירוץ לבית הלבן. התנאים שהתקיימו בזמנו בעימות המפורסם בין קנדי וניקסון לפני 40 שנה אינם רלוונטיים במקרה זה. "הצבע, התאורה, האיפור והניסיון של ארבעים שנה של עימותים ניכרים בעימותים הטלוויזיוניים. היום, רק מעידה של אחד המועמדים יכולה להכריע את הכף".

 
רוצים לדבר על זה? בואו לפורום אקטואליה בנענע
 

ידיעות קודמות