אני ג'ון קרי

 
גיבור מלחמה או פעיל שלום? (רויטרס)
גיבור מלחמה או פעיל שלום? (רויטרס)
 
עודכן 20:57 01/11/2004
ליאור קורן

קתולי עם שורשים יהודיים, גיבור מלחמה ופעיל שלום, איש הלייבור הכלכלי שנשוי לאחת הנשים העשירות בארה"ב. מי אתה ג'ון קרי?

 
 
 
 
 
לעומת ג'ורג' בוש, איש המשפחה השורשי מטקסס, מצטייר ג'ון קרי אצל הבוחרים האמריקנים כעוף מוזר מלא בסתירות פנימיות. הוא קתולי עם שורשים יהודיים, גיבור מלחמה שפעל רבות נגדה, איש הלייבור הכלכלי שנשוי לאחת הנשים העשירות בארצות הברית. אז מיהו קרי?
 

ההתחלה

עם רעייתו תרזה היינץ (רויטרס)
עם רעייתו תרזה היינץ (רויטרס)
ג'ון קרי נולד בדצמבר 1943 בבית חולים צבאי בדנבר, שם שרת אביו ריצ'ארד כטייס ניסוי בחיל האויר. לאחר שרותו הצבאי של האב חזרה המשפחה למסצ'וסטס, אולם רק לזמן קצר, זאת בשל מינויו של האב לדיפלומט.

קרי גדל כקתולי, אולם סביו מצד אביו, פריץ ואידה כהן, היו יהודים ילידי העיירה בניש בצ'כיה. סבו החליט לשנות את שמו לפרדריק קרי כדי להסתייע בכך בקידום מהלכיו העסקיים. משהיגרה המשפחה לארצות הברית, החליט להסתיר את שורשיו היהודים. הסב התאבד בגיל צעיר עקב הסתבכות עסקית. אמו רוזמרי היתה בת למשפחת פורבס המיוחסת, לה היסטוריה ענפה במסצ'וסטס. אחיו של קרי הוא יהודי מאמין שהתגייר בשנות ה-80 לאחר נישואיו ליהודיה.

הוא החל את התעניינותו בפוליטיקה עוד בפנימייה היוקרתית סנט פול שבניו-המפשיר בה למד בתיכון, וכשסיים את לימודיו בשנת 1962 התנדב למסע הבחירות הראשון לסנאט של אדוארד קנדי – מתומכיו הגדולים היום. באותה שנה הוא גם פגש בנשיא ג'ון קנדי, בזכות היכרותו עם אחותו למחצה של ז'קלין קנדי. בהמשך אותה שנה החל ללמוד באוניברסיטת ייל, שם הצטיין בעימותים ונאומים. כבר בכמה מנאומים אלה הביע התנגדות למלחמה בוייטנאם.
 

וייטנאם

ב-1966 סיים קרי תואר ראשון באוניברסיטת ייל, התגייס לצי האמריקני ונשלח לשירות בן שלוש שנים בוויאטנם. במהלך שנות שירותו זכה קרי לאותו הצטיינות רבים, בהם שלושה עיטורי "לב הארגמן" על פציעה בקרב, מדליית "כוכב הארד" ומדליית "כוכב הכסף".

לאחר חזרתו לארה"ב הפך קרי לפעיל נלהב נגד מלחמת ויאטנם. הוא עלה לראשונה למודעות הציבורית ב-1971, כשבהופעה בפני הוועדה ליחסים בינלאומיים של הסנאט פנה אל חברי הוועדה ושאל: "איך אתם יכולים לבקש מאדם להיות האדם האחרון שימות עבור טעות?". בהמשך היה קרי ממארגני הפגנה מול הסנאט שבה השליכו לוחמים ותיקים את המדליות שלהם.
 

פוליטיקה

עם הבת ונסה (רויטרס)
עם הבת ונסה (רויטרס)
ב-1976 סיים קרי תואר שני במשפטים ועסק במקצוע עד תחילת שנות ה-80, אז החליט לעבור לחיים הפוליטיים. ב-1982 נבחר קרי לסגן מושל מדינת מסצ'וסטס (המושל, אגב, היה מייקל דוקאקיס, שב-1988 הפסיד לג'ורג' בוש האב בבחירות). שנתיים לאחר מכן נבחר קרי כנציג מדינת מסצ'וסטס בסנאט מטעם המפלגה הדמוקרטית, ומאז נבחר מחדש ב-1992, 1996 ו-2002.

החל מתחילת כהונתו בסנאט שירת בועדה לקשרי חוץ, היוקרתית - דבר חריג לסנטור חדש. קרי בלט בשימועים בעניין פרשת איראן-קונטראס שנערכו בועדה, ואף פרסם דו"ח משלו בעניין. הוא עמד גם יחד עם הסנטור הרפובליקני ג'ון מקיין בראש ועדה לבדיקת סוגיית הנעדרים והשבויים ממלחמת וייטנאם, ואחרי סיום עבודתה תמכו השניים בנירמול הקשרים בין ארצות הברית לוייטנאם.

במהלך כהונתו הארוכה קרי לא בלט ביוזמות חקיקה. רקורד ההצבעות שלו נחשב כ"ליברלי". בין השאר הצביע נגד היציאה למלחמת המפרץ הראשונה.
 

הדרך לראשות המפלגה

בשנת 2003 הכריז קרי על מועמדותו לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הדמוקרטית. בתחילה הוא היה המועמד המוביל לקראת הבחירות המקדימות. כשהוא מדגיש את נסיונו הצבאי הקרבי, בייחוד לאור חוסר הניסיון הצבאי הן של המועמדים הדמוקרטים האחרים (למעט הגנרל ווסלי קלארק) והן של הנשיא בוש.

עם התחזקותו של הווארד דין החלה מועמדותו להיחלש. בתקופה זו, בה המלחמה בעיראק הגיעה לשפל בפופולאריות שלה, פגעו בו העובדה שהצביע בסנאט בעד הענקת יד חופשית לנשיא בוש לצאת למלחמה, והתפתלויותיו בניסיון להסביר את הצבעתו זו.

אולם בימים האחרונים לפני הבחירות הראשונות באיווה הוא שב במפתיע להוביל את המרוץ, בין השאר בזכות ותיק מלחמה שאת חייו הציל קרי בוייטנאם, ושנרתם עתה למען מסע הבחירות שלו. קרי זכה בבחירות המקדימות באיווה וקיבל תנופה אדירה למסע הבחירות שלו, שכבר נראה אבוד ימים ספורים לפני כן. בעזרת התנופה מאיווה זכה בבחירות המקדימות בניו המפשייר.

מאז זכה בבחירות המוקדמות בכל המדינות למעט דרום קרוליינה, אוקלהומה וורמונט. ב"סופר טיוסדיי" בשני במרץ זכה למעשה במועמדות המפלגה הדמוקרטית, אחרי שניצח בתשע מתוך עשר המדינות בהן נערכו בחירות ביום זה, דבר שגרם לג'ון אדוארדס לפרוש מהמרוץ.
 

משפחה

ג'ון קרי נישא לראשונה ב-1971 אחרי שש שנות חברות לג'ולי תורן, ונולדו להם שתי בנות: אלכסנדרה (1973) וונסה (1976). בני הזוג נפרדו ב-1982, והתגרשו ב-1988.

בשנת 1992, בעת השתתפותו ב"פסגת כדור הארץ" בריו דה ז'נירו, פגש את תרזה היינץ - בת של מתיישבים פורטוגזים במוזמביק ואלמנתו של ג'ון היינץ שהיה סנאטור רפובליקני והבעלים של אימפריית המזון "היינץ". השניים נישאו בשנת 1995.

עם הנישואים זכה קרי לנדוניה לא קטנה, שכן ההון שאשתו השנייה קיבלה בירושה מבעלה המנוח נאמד בכמילארד דולר. מיותר לציין כי קרי היום הוא הסנאטור העשיר ביותר, והוא מממן חלק מהוצאות הקמפיין שלו מכיסו הפרטי.