פעולת דובדבן: שני קצינים בכירים יסיימו את תפקידם

 
 
עודכן 20:41 07/09/2000
חדשות  נענע

הרמטכ"ל מפרסם היום את המסקנות בעקבות הפעולה בה נהרגו 3 לוחמים, לפיהם היו ארבעה גורמים עיקריים הקשורים ישירות לתוצאותיה החמורות; מופז מקבל את התפטרותם של מפקד היחידה ומפקד האוגדה

 
 
 
 
 
הרמטכ"ל רב אלוף שאול מפרסם הערב (חמישי) שורה של מסקנות חמורות על תפקודה של יחידת דובדבן בפעולה הכושלת בעשירה א-שימאלייה. בין היתר מקבל מופז את נטילת האחריות של מפקד היחידה סא"ל מיקי ומפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, תא"ל שלמה אורן, אשר ביקשו לסיים תפקידם בעקבות האירוע ותוצאותיו.
 
כמו כן הוחלט להדיח מתפקידם מפקד חולייה, מפקד צוות, ושלושה חיילים שירו.

 

תוצאות התחקיר4 : גורמים בעלי זיקה ישירה לתוצאות החמורות של האירוע

התחקיר התבצע בשני ערוצים מקבילים. התחקיר הפיקודי, וצוות חקירה נוסף ברשות האלוף שי אביטל

לדברי הרמטכ"ל מחיבור שני התחקירים שנעשו בנושא זוהו 4 גורמים בעלי זיקה ישירה לתוצאה מבצעית החמורה: גילוי מוקדם של הכוח, הבנה אצל הלוחמים כי ניתן לעלות על הגג לשיקול דעתם, סימון וזיהוי לקוי של הכוחות בשטח ומשמעת אש לקוייה של כוחות הצלפים.

בעיות נוספות זוהו גם בתחום התכנון המבצעי, במשמעת מבצעית, בתרגולות ובתפקוד הכוחות בשטח. לדברי הרמטכ"ל מספר החיילים שהשתתפו היה גדול מהנדרש, היה שימוש יתר באש ובנוסף לכך היה גם עומס גבוה במערכת הקשר.

הרמטכ"ל הדגיש כי בעתיד יש לשאוף לתוכניות פשוטות יותר במבצעים מסוג זה והוסיף: "מה שלא יהיה פשוט- פשוט לא יהיה". מופז מקבל את ההמלצות שעלו בתחקירים ובכוונתו לעשות מאמץ של 100 אחוז, לדבריו, על מנת ליישמם ביחידות הצבא.
 

הצלחה מודיעינית לשב

למרות כשלון הפעולה הדגיש מופז כי היא הייתה הצלחה לשב"כ ביכולת מודיעינית להשיג מידע מקצועי ומדוייק. "השב"כ ביצע עבודה ראויה לציון בעוד הפעולה המבצעית לא הצליחה", הוא הוסיף.

"אנו מרכינים ראשינו בפני המשפחות השכולות. נמשיך להלחם בטרור", סיכם הרמטכ"ל את נאומו.
 

הגילוי המוקדם של הכוח

מופז אמר כי הגילוי המוקדם של הכוח בא כתוצאה ממפגש של כוח משנה של עם אנשי הכפר בטרם השלמת ההערכות הסופית. עובדה זו הביאה למתן התראה מוקדמת למחבלים.

לדבריו, הגילוי המוקדם היה תוצאה של התנהגות מבצעית כושלת. "בדיעבד אנו יודעים שבעקבות המפגש התקיימה שיחת טלפון עם המבוקשים שהביאה לדריכות של המחבלים- כולל תצפית מהחלונות ועליה לגג- כך למעשה החל האירוע". הרמטכ"ל הדגיש כי אלמלא הגילוי מוקדם ייתכן והאירוע היה נגמר אחרת.
 

עליית החיילים לגג בניגוד לתכנון

באשר לעליה לגג אמר רב-אלוף מופז כי חיילי הכוח שעלו לגג יכלו להבין, שלמרות הנחיות שלא לעשות כן, ניתן להם שיקול דעת היכן להיות. לדבריו, נראה כי מדובר בשאיפה להיות בעמדה קרבית שולטת.

הגורם השלישי שנקשר לכישלון המבצע הייתה העובדה כי חלק מהלוחמים לא הפעילו אמצעי לזיהוי אישי עם הפתיחה באש. מופז הדגיש כי המפקדים היו צריכים לוודא שסימון בוצע וזה היה מקל על כוחותינו.
 

מופז: הצלפים היו אמורים להימנע מהירי כפי שבוצע

משמעת אש ושיקול דעת לקויים היו גורם נוסף, שהביא לכישלון. הרמטכ"ל רב-אלוף מופז הדגיש כי על פי התרגולות, כוח הצלפים היה צריך להימנע מהירי כפי שבוצע. "היה אליו להבות את מיקום כוחותינו כראוי. הצלפים פעלו בניגוד למשמעת אש, ושיקול דעת המצופה מהם", הוא הוסיף.
 

בריחתו של אבו הונוד


באשר לבריחתו של המחבל אבו הונוד אמר הרמטכ"ל כי בהכנת המבצע התגלה נתיב בריחה אפשרי בו השתמש המחבל. בנוסף המחבל נפגע על ידי אחד מחיילי הכוח שסגרו על הבית. הבעיה נבעה מכך שהכוח לא חתר למגע עם המחבל. "ניתן לומר כי אם הכוח היה פועל כך היה לוכד מחבל או פוגע בו", הוא הדגיש אולם הוסיף: "עניין תפיסתו של אבו-הונוד משנית לעומת התוצאה הכואבת של הארוע".
 

מסקנות ברמה הפיקודית הגבוהה

"אין תחליף ליחידות כמו דובדבן למלחמה נגד הטרור", אמר הרמטכ"ל והוסיף כי דפוסי פעולה של היחידה יבחנו וחייליה יקיימו עד סוף השנה סדרת אימונים לשיפור כשירותה ויכולתה המבצעית. זאת במקביל לפעילות שוטפת.

בנוסף לכך יבחן האופן בו מפקדה ממונה חונכת יחידות שתחתיה. "במסגרת התחקיר המבצעי של האלוף שי אביטל הוא המליץ המלצות שעניינם עדכון גורמי מטכ"ל במבצעים מסוג זה", דברי רא"ל מופז.
 

ידיעות נוספות