מה הקשר בין המספר 666 לשטן?

 
איירון מיידן, מהתורמים להחדרת המספר 666 לתרבות שלנו
איירון מיידן, מהתורמים להחדרת המספר 666 לתרבות שלנו
 
עודכן 13:47 03/08/2004
בלדד השוחי

לבקשת הגולשים, בלדד השוחי חושף את הסיפור האמיתי מאחורי מספר השטן, מקורותיו ומשמעותו. הירתמו למלחמה בבורות!

 
 
 
 
 
מה הקשר בין 666 לשטן ?

בתודה מראש, קוויג מהקיין
 
קוויג היקר,

כל חובב רוק כבד יוכל לספר לך ש-666 הוא מספר השטן. אבל כדי להבין איך מספר תמים כל-כך התגלגל אל לוחית הרישוי של נסיך האופל עלינו לגלוש אל המיתולוגיה הנוצרית, וספציפית, אל חזון יוחנן אשר בברית החדשה.
 

חזון יוחנן

חזון יוחנן הוא הספר האחרון, ואולי השערוריתי ביותר בברית-החדשה. הוא גם הספר הנבואי היחיד, וכולו מתמקד - כמה מפתיע - בחזיונותיו של בחור בשם יוחנן. מי שרוצה להתעדכן בפרטים מוזמן לקרוא את העיבוד המצוין הבא של חזון יוחנן לקומיקס.

לא ברור מי היה אותו יוחנן. אחת הפרשנויות משייכת את החזון ליוחנן השליח, אחד מתלמידיו של ישו, אבל הסבירות לכך נמוכה למדי. מי שלא יהיה, יוחנן שלנו היה טיפוס דרמטי ביותר, והחזיונות שלו עסקו בצורה אובססיבית באחרית הימים.

הרבה דברים יקרו אז, לפי יוחנן: חצוצרות, חותמים, מלאכים, כוכבים נופלים, פרשים ומפלצות. בפרק י"ג יוחנן מספר על מפלצת שעולה מהים, ולה עשר קרניים ושבעה ראשים. המפלצת הנוראה הזו עולה על כס המלכות למשך ארבעים-ושניים חודשים, ורבים מבין אלו שמסרבים לעבוד אותה נהרגים. וכולם, העניים והעשירים, בני-החורין והעבדים מסומנים בסימן מיוחד על מצחם או על זרועם.

המספר שלנו מופיע כשיוחנן מספר שאף-אחד לא יכול לקנות או למכור שום דבר ללא "תו החיה או שמה או מספר שמה: בזה החכמה מי אשר-לו תבונה יחשב מספר החיה כי מספר בן-אדם הוא ומספרו שש מאות וששים ושש". (חזון יוחנן, י"ג, ט"ז - י"ח; תרגום דעליטש).

וזהו. מכאן הגיע המספר המסתורי. דרך נתיב עקלקל של קוסמים, מתחזים, פילוסופים, מסוממים, עובדי שטן, מוזיקאים, ושאר אנשים מעניינים הוא חלחל אל התרבות הפופולארית. בדרך הוא הפסיק להיות "מספר החיה" ונהיה מספרו של השטן, אבל מי אנחנו שנעמוד בדרכה של הקידמה?
 

למה דווקא 666?

נעים מאוד, נרון קיסר. אתם יכולים לקרוא לי 666
נעים מאוד, נרון קיסר. אתם יכולים לקרוא לי 666
ממש כמו אצלנו, גם אצל הנוצרים יש אנשים שמאמינים בדברים כפשוטם. ואכן, חלק מהפרשנים מאמינים שיוחנן התכוון שבאחרית הימים תעלה מפלצת מהים ותשלוט על העולם. הפרשנות הזו קצת רדודה, וקצת מנותקת מהמציאות. סביר יותר שיוחנן דיבר במשלים, בסמלים, וכדי להבין איך המספר שלנו הגיע לכתביו עלינו קודם-כל להבין למה הוא התכוון.

לדעתי, יוחנן לא דיבר על העתיד הרחוק, הוא דיבר על תקופתו שלו. החיה אינה השטן, אלא שליחו עלי אדמות לדעת יוחנן - השלטון הרומאי. שבעת הראשים של החיה הם שבעת הקיסרים, ועשר הקרניים הם עשרת השליטים הואסאליים. השלטון הרומאי רדף את הנוצרים, הרג רבים ממתנגדיו, ומיסד את המסחר בעזרת מטבעות עם "סמל החיה" – או פרצופו של הקיסר – עליהם.

אם יוחנן אכן דיבר על השלטון, הוא חייב היה להתייחס לנירון קיסר, הרשע האולטימאטיבי של אותה תקופה, ואמנם, בגימטריא - אומנות שנפוצה מאד באותה תקופה - "נרון קסר" הוא שש-מאות ששים-ושש. אם לא די בכך, הרי שבטקסטים חלופיים של הברית-החדשה (כמו לתנ"ך, גם לברית-החדשה יש נוסחים שונים) נמצא מספר אחר: 616. שש-מאות ושש-עשרה הוא סכום האותיות של "נרו קיסר", כתיב שונה של אותו שם.
 
אז במקור, כך נראה לבלדד, 666 היה מספרו של נרון, הקיסר הרומאי, ולא של השטן (למרות שבהחלט יכול להיות שהשניים היו קרובי משפחה). חזון יוחנן היה חזון של ימי הסבל והשחיתות שיבואו לפני הגאולה. יוחנן נתן לזה ארבעים-ושניים חודשים. אנחנו עדיין מחכים. בינתיים, אל תשכחו את מספר כרטיס האשראי שלכם.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il