אחרי הזינוק בדמי השכירות - משקיעים ישראלים מסתערים על ברלין

 
עודכן 00:20 23/01/2019

שוכרי הדירות סובלים מעלייה מתמדת במחירי הדיור בבירת גרמניה, ואילו משקיעי הנדל"ן רוכשים נכסים וצוברים תשואות גבוהות - על חשבון הדיירים הוותיקים • "אנליסט", חלק 2

 
 
 
 
 

הסיוט של שוכרי הדירות בברלין הוא גם ההזדמנות של משקיעים וחברות - שהפכו את הבירה הגרמנית למגרש המשחקים של הנדל"ן האירופי. גם אחרי ההתייקרות בשנה האחרונה, דירות של 40 מטר אפשר עדיין למצוא בפחות מ-200 אלף אירו - ובמקביל, לגבות שכר דירה סביב 9,000 בשנה; תשואה של יותר מ-4 אחוזים לפני מס, שנחשבת לגבוהה יחסית בעיר גדולה. בין משקיעי הנדל"ן - בולטים המשקיעים הישראלים.

 

בן שמיר הוא רק אחד מבין מאות ישראלים, יחידים וחברות, שכבר רכשו נכסים בברלין. המטרה השנויה במחלוקת היא להקפיץ באופן דרמטי את דמי השכירות לדיירים - או פשוט להעיף אותם מהשטח. "רציתי מקום שאני יכול לטוס אליו, שהכלכלה היא מאוד יציבה, שאני יודע שיש ביקושים מאוד גבוהים לשכירות, וכל הנחלים הובילו להשקיע בברלין", סיפר שמיר. "אתה קונה דירה, מחליף שוכרים או מעלה להם את השכירות, ולאט לאט אתה מתחיל לקבל תשואות. ככה למעשה במחיר של חנייה בתל אביב אתה יכול להשתלט על בניין שלם בגרמניה", הסביר.

 

 

 
מחאת הדירות בברלין
מחאת הדירות בברלין צילום : החדשות 13
 

בניגוד למתרחש בישראל - בברלין אין עדיין ג'ונגל מוחלט: את התשלום לדייר הוותיק אסור בדרך כלל להעלות, ואת פינויו מהנכס אפשר לדרוש רק בשני תרחישים - שיפוץ משמעותי של הבניין או החלטת הבעלים לגור בו בעצמם. יש בברלין גם רשות ממשלתית שמונעת ביצוע שיפוצי יוקרה, כדי לשמור על מחיר שפוי.

 

חרף הניסיונות למתן את המגמה, הכיוון הכללי ברור: העידן הזול של ברלין קרוב לסיום, ו"היורדים החדשים" עומדים להתחלף במשקיעי נדל"ן. "אם המצב יישאר ככה - אני אהיה מאוד מבסוט", אמר שמיר. אלינה פוסצ'ל, שגרה בברלין והייתה פעילה במאבק נגד מחירי הדיור, מחזיקה בדעה מעט שונה: "זה תרחיש זוועה".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.