למדו לקח: למה לא כדאי לראשי מפלגות לשריין "כוכבים"? • פרשנות

 
עודכן 03:13 27/12/2018

ניסיון העבר מלמד כי שילוב מועמדים מוכרים ובעלי משקל נעשה בפזיזות ולא בהכרח מוסיף קולות למפלגה. במרבית המקרים, הח"כים החדשים מביעים עמדה עצמאית שגורמת נזק ליו"ר

 
 
 
 
 

בחירות 2019: ראשי מפלגות ניסו לאורך השנים לשריין מועמדים מוכרים ובעלי משקל, כדי שיגרמו למצביעים חדשים לבחור במפלגתם. אך ניסיון העבר מראה כי ההליך נעשה תמיד בחיפזון וברגע האחרון, וכי המועמדים רק מזיקים ליו"ר המפלגה, ולעיתים רחוקות נוכחותם תורמת להוספת מספר רב של קולות למפלגה ביום הבחירות. יש להניח כי הפוליטיקאים ילמדו מטעויות העבר, ויסתפקו במועמדים בעלי עמדות מתונות, ללא עצמאות יתרה.

 

כך למשל במקרה של יו"ר כולנו, משה כחלון, שהיה נחוש ערב בחירות 2015 שלא להביא למפלגתו גנרל. אך בימי מבצע "צוק איתן", האלוף (במיל') יואב גלנט הופיע באולפני הטלוויזיה וצבר פופולריות. לאחר מכן, אדם המקורב לכחלון העביר לו תוצאות סקר הנוגעות לשילוב גלנט בכולנו. כחלון ככל הנראה לא קיבל את תוצאות הסקר המדויקות, חשב בטעות שגלנט יוסיף למפלגתו מספר מכובד של מנדטים והציע לו להצטרף למפלגתו. כיום כחלון מתחרט על ההחלטה, שכן גלנט לא תרם מספר רב של קולות, וגורם לתסבוכות רבות עבור כחלון.

 

במקרה של זאב אלקין, שהיה בעבר חבר הליכוד והתנגד לתוכנית ההתנתקות, רבים הופתעו כשהצטרף לקדימה, שמייסדה, אריאל שרון, הוא יוזם התוכנית. הסיבה לכך היא אדם בשם אביעד פרידמן, שהיה קרוב לאלקין ולשרון, הציע להם לצרף אותו למפלגתם, והשאר היסטוריה.

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, צירף את אורלי לוי למפלגתו, כי ראש המטה שלו נשוי לאחותה סימה. לימים ליברמן התאכזב מהמינוי של מי שעברה לתקוף אותו ולפרוש ממפלגתו.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.