י-ם לאורך השנים: ההכרה כבירת ישראל ושינוי מיקומי השגרירויות

 
עודכן 09:19 17/12/2018

לאחר ששת הימים היו בבירה 17 נציגויות זרות, אולם אחרי יוה"כ המספר פחת וכיום מלבד ארה"ב, פרגוואי וגואטמלה - רק 5 מדינות בעולם מכירות במערב ירושלים • חשבון פשוט

 
 
 
 
 

בתום מלחמת העצמאות חולקה ירושלים בין ישראל לירדן. ישראל הכריזה על ירושלים המערבית כעל חלק משטחה ובדצמבר 1949 דוד בן גוריון הודיע בכנסת באופן רשמי על ירושלים כבירת ישראל. במלחמת ששת הימים נכבש גם מזרח העיר והחוק הישראלי הוחל על כל העיר.

 

בין מלחמת ששת הימים עד מעט אחרי מלחמת יום הכיפורים (1973-1967) היו בירושלים 17 שגרירויות. הנושא הפוליטי לא שיחק תפקיד משמעותי במיקום השגרירויות והצבתן בירושלים הייתה מתוך הכרה בכך שהשלטון הישראלי נמצא בעיר ולאו דווקא על בסיס הכרה רשמית בירושלים כבירת ישראל.

 

 
מוריסון מכריז על ירושלים המערבית כבירתה של ישראל
מוריסון מכריז על ירושלים המערבית כבירתה של ישראל צילום : getty iamges
 

לאחר מלחמת יום הכיפורים ניתקו מדינות רבות, אפריקניות בעיקרן, את יחסיהן עם ישראל וכתוצאה מכך גם המתחמים הדיפלומטיים שלהן נסגרו, לרבות השגרירויות שהיו בירושלים. בשנת 1980 אושר בכנסת חוק יסוד - ירושלים בירת ישראל, שבעקבותיו הוצאו כל שאר השגרירויות מירושלים.

 

ב-1984 קוסטה ריקה ואל סלבדור החזירו את השגרירויות שלהן לירושלים אך ב-2006, בעקבות מלחמת לבנון השנייה, הן הועברו בחזרה לתל אביב. שגרירות ארצות הברית שכנה כל השנים בתל אביב ואף על פי שב-1995 עבר בקונגרס חוק להעביר את השגרירות לירושלים, ההחלטה נדחתה עד שדונלד טראמפ הכריז על יישומה. בעקבותיה החליטו גם פרגוואי וגואטמלה לפעול באופן דומה, כאשר האחרונה כבר הספיקה להתחרט מאז על ההחלטה.

 

המדינות שכבר מכירות במערב ירושלים כבירת ישראל הן רוסיה, צ'כיה, ונואטו וטאיוואן. לפני יומיים כאמור, הכריז גם ראש ממשלת אוסטרליה על הכרה רשמית במערב ירושלים כבירת ישראל.

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.