מחאת העו"סים נמשכת: היום - כל שירותי הרווחה יושבתו

 
עודכן 01:28 17/12/2018

משרד האוצר סרב לפתוח במשא ומתן מלא על תנאי העבודה, השכר והעומסים, והפגישה בינו לבין איגוד העובדים הסתיימה ללא תוצאה. ב-12:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין

 
 
 
 
 

העובדים הסוציאלים ישביתו היום (שני) את כל שירותי הרווחה ברחבי הארץ, זאת לאחר שהפגישה בין איגוד העובדים למשרד האוצר הסתיימה ללא תוצאה, מאחר והאוצר סרב לפתוח במשא ומתן מלא על תנאי העבודה, השכר והעומסים. עם זאת, הצדדים הגיעו להסכמה לכניסה למשא ומתן על מוגנות העובדים והעובדות.

 

כמו כן, בשעה 11:00 תחל צעדת מחאה מקריית הממשלה בתל אביב, דרך רחובות קפלן ואבן גבירול, לכיכר רבין. שם, בשעה 12:00, תיערך הפגנה בהשתתפות אלפי עובדות ועובדים סוציאליים.

 

 

 
הפגנת העובדים הסוציאליים ברחבת גשר המיתרים בירושלים
הפגנת העובדים הסוציאליים ברחבת גשר המיתרים בירושלים צילום : חדשות עשר
 

במסגרת השביתה, במחלקות הרווחה לא יקבלו קהל, לא יכתבו תסקירים לבתי משפט, לא יתקיימו ועדות החלטה בנושא קטינים בסיכון ומרכזים לטיפול באלימות במשפחה לא יפעלו. כמו כן, לא תהיה קבלת קהל של עובדים סוציאליים במשרד הרווחה, לרבות קציני מבחן נוער, מבוגרים, מעצרים וחוקרי ילדים. העובדים הסוציאליים ישבתו במשרד החינוך, בביטוח לאומי, במערכת הבריאות בבתי החולים, קופות החולים ותחנות לבריאות הנפש.

 

חבר הכנסת איציק שמולי, יו"ר השדולה בכנסת למען העובדים הסוציאליים, הגיב לשביתה הצפויה ואמר: "מדיניות האוצר הביאה לקריסת מחלקות הרווחה אבל מישהו שם כנראה נחוש לרסק אותן עד הסוף. עובדים סוציאליים שחלקם נשענים על הבטחת הכנסה עם 650 תיקים בממוצע שמונחים בכל רגע על שולחנם זה משבר שהאוצר לא מבין בכלל את עוצמתו. כיו״ר שדולת העו״סים אני מציע להם לסגור סופית ושכחלון ופקידיו יתחילו לקבל מטופלים מחר".

 

 
מחאת העובדות הסוציאליות
מחאת העובדות הסוציאליות צילום : איגוד העובדים הסוציאליים
 

ביום שני שעבר, כחלק מהמחאה המתמשכת של העובדים הסוציאלים, כל שירותי הרווחה במחוז דרום הושבתו ונערכה הפגנה מול קריית הממשלה בבאר שבע. יום לפני כן, הפגינו מאוד בני אדם בגשר המיתרים שבירושלים וחסמו לסירוגין את הכביש בכניסה לבירה. המפגינים נשאו שלטים במחאה על תנאי השכר, העומס הרב המוטל עליהם והאלימות המופנית כלפיהם. במהלך היום שירותי הרווחה בבירה הושבתו, לנוכח טענתם כי "שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ מתעלמים מהמשבר".

 

לפני כשבועיים, הודיע איגוד העובדים הסוציאלים על השבתת כל שירותי הרווחה בצפון הארץ, מקריית שמונה ועד חדרה.  "השירותים החברתיים בישראל הם לא על סף קריסה - הם עמוק בתוך המשבר. לא מצליחים לאייש מאות משרות קיימות בלשכות הרווחה ברשויות המקומיות במשך שנה ושנתיים בגלל תנאי העבודה הירודים והשכר הנמוך", אמרה ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאלים. "העובדות הסוציאליות צריכות להתפרנס בכבוד ולא להפוך לשק חבטות. אם לא יהיה פתרון אמיתי לתנאי העבודה, העומס והעסקה, לא יהיו יותר שירותים סוציאליים במדינה. אנחנו דורשים כניסה מיידית למשא ומתן רציני עם משרדי הרווחה והאוצר על הצלת שירותי הרווחה בישראל".

 

לפני כחודש, פתחו העובדים הסוציאלים בשביתה, שבמסגרתה מחלקות הרווחה לא קיבלו קהל. השביתה לפני חודש נעשתה בעקבות העלייה הדרמטית, לדבריהם, בתקיפת עובדים סוציאלים בתקופה האחרונה. חרמוני, יו"ר איגוד העו"סים, מסרה כי בשבוע שקדם לשביתה, נרשמו חמישה מקרי אלימות, ביניהם תקיפה מתוכננת של עובדת סוציאלית בבית דגן בפטיש.

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.