מאות הפגינו נגד חוק "נאמנות בתרבות": "פוגע ביצירה ובמחשבה"

 
עודכן 00:17 28/10/2018

החוק, שעבר בוועדת השרים לענייני חקיקה ונועד למנוע תקצוב מגופים ה"חותרים תחת המדינה", הוציא את אנשי התרבות למחאה בת"א. "מפחיד שהכל ייסגר ולא תישאר אהבה ליצירה"

 
 
 
 
 

מאות אנשי תרבות התכנסו אמש (שבת) ברחבת הסינמטק שבתל אביב במחאה על כך שחוק "נאמנות בתרבות", שמאפשר למשרד התרבות לראשונה למנוע תקציבים מגופים "החותרים תחת המדינה וסמליה", עבר השבוע בוועדת השרים לחקיקה.

 

החוק אמנם קיים כבר שנים תחת סמכות של משרד האוצר. עם זאת, מתוך כמאה תלונות שהוגשו במהלך השנתיים האחרונות למשרד, רק בשני המקרים נבדק אם הם אכן עומדים הקריטריונים. החשש בקרב אנשי התרבות נובע מכך ששרת התרבות מירי רגב תספק פרשנות רחבה יותר לחוק ותשלול תקציבים ממוסדות רבים, שלדבריה לא יעמדו בהנחיות החוק החדש.

 

 
הפגנת מחאה נגד חוק נאמנות בתרבות
הפגנת מחאה נגד חוק נאמנות בתרבות צילום : חדשות עשר
 

חלק מהאומנים מתנגדים למחאה וטוענים כי היא משחקת לידיים של רגב, כיוון שהיא תוכל לטעון כי הם חותרים תחת זכותה של ישראל. מלבדם, ישנם אומנים שאמנם תומכים במחאה, אך לא יכולים היו להגיע אליה כיוון שהופיעו באותו זמן. כחלק מהשתתפותם במחאה הם בחרו לפתוח את ההצגות בהחשכת הבמה ובהקראת הצהרה נגד החוק.

 

"כוח ההחשכה הוא אות להזדהות שלנו האומנים עם חברינו המפגינים בשעה זו ברחבת הסינמטק. חוק זה שמבקש לשתק את המחשבה ולעמעם את היצירה הוא שפוגע בערכי המדינה ובסמליה, ולא להפך. אנחנו כאן מצהירים הערב ובכל יום בשנה נאמנות לתרבות, ליצירה, לאומנות, לחופש הביטוי, הוויכוח והדעה", נכתב בהצהרה.

 

בין הנואמים ברחבת הסינמטק, נמנה גם השחקן נורמן עיסא, שאמר בשיחה עם חדשות עשר לפני עלייתו לבמה כי "מפחיד אותי שהכל ייסגר ואז לא תהיה יצירה ואהבה ליצירה, אלא הכל נובע מתוך פחדים". עיסא סיפר על פתגם אפריקני שטוען כי "עם ללא תרבות הוא כמו זברה ללא פסים".

 

כאמור, ביום ראשון עברה הצעת החוק בוועדת השרים לחקיקה. ההצעה שאושרה מעבירה את הסמכות לשלילת תקציבים מגופים מפרים משר האוצר לשרת התרבות, ואלה הקריטריונים שיכולים להוביל למניעת התקצוב: "שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית"; "הסתה לגזענות לאלימות או לטרור תמיכה במאבק מזויין או במעשה טרור של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל"; "ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל"; "מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה".

 

 
השרה מירי רגב
השרה מירי רגב צילום : חדשות עשר
 

רגב הודתה בסיום הדיון לשר האוצר משה כחלון על הסיוע והגיבה: "אני שמחה שמאבק ארוך שנמשך שנתיים הגיע לקיצו. חופש הביטוי הוא נר לרגלנו וערך מרכזי בחיים של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, אך שמירה על חופש הביטוי אינה מהווה היתר להסתה כנגד מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית".

 

מנגד, יו"ר סיעת מרצ, תמר זנדברג, הגיבה בחריפות: "מבחינת רגב, התרבות הישראלית לא שווה כלום אם היא לא שולטת בה. והפעם היא מבקשת להפוך את עצמה משרה שאחראית לקידום התרבות - לצנזורית הראשית ולמשטרת מחשבות. זה לא קידום תרבות אלא דיכוי חופש יצירה ומחשבה חופשית. מאופירה אסייג ועד תיאטרון הקאמרי, יש לרגב רק מטרה אחת בראש - לקקנות לנתניהו ונוער הגבעות בליכוד, על חשבון התרבות הישראלית".

 

יממה לאחר מכן, אמרה השרה רגב כי "מי שחושב שמשרד התרבות הוא כספומט, טועה". ואילו, במקביל אומנים רבים החלו בארגון המחאה שנערכה הערב. יחזקאל לזרוב, שמככב בברודוויי בימים אלה ב"כנר על הגג", סיפר ביום שני לתוכנית "הצינור" כי "זו ההוכחה הניצחת שיש פער אדיר בין מושג התרבות והאנשים שמאחוריו לבין הממשלה ושרת התרבות בפרט. זה מזכיר ימים חשוכים בהיסטוריה, ואם למישהו נדמה שזה יסתיים בחופש האמן לבטא את עצמו, הוא טועה. מחכה להזדמנות שבה אוכל לבגוד". אורנה בנאי הוסיפה: "אנחנו לא בימי הביניים, ממה השרה מפחדת?", וישי גולן אמר: "כולם יודעים שזה חוק רע, הוא מסמן תחתית חדשה".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.