מי הם בני קהילת הפלשמורה ומדוע עלייתם לישראל הפכה לסאגה?

 
עודכן 00:39 08/10/2018

אמנם הממשלה עשתה צעד משמעותי, אך במשך השנים היו גורמים שהערימו קשיים על קהילתם: החל מ"חוק השבות" שהוחל באיחור וכלה ברבנות ובמשרד הפנים שחייבו גיור • חשבון פשוט

 
 
 
 
 

החלטת הממשלה אתמול (ראשון) להביא לישראל כאלף מבני קהילת הפלשמורה שילדיהם נמצאים בארץ מהווה הזדמנות להיזכר בשורשי בקהילה ובסאגה שמלווה את עלייתם לישראל בעשורים האחרונים. ההחלטה התקבלה ביוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, ובמסגרתה ימונה שר הפנים אריה דרעי על הנושא.

 

בני הפלשמורה הם צאצאי ביתא ישראל, קהילת יהודי אתיופיה שהתנצרו במהלך המחצית השנייה של המאה ה-19. ההתנצרות באזורים כפריים באתיופיה לא הייתה רק של יחידים, אלא גם של קהילות, והמומרים המשיכו לשמור על קשר עם משפחותיהם היהודיות.

 

 
עולי אתיופיה מגיעים לישראל במבצע שלמה ב-1991
עולי אתיופיה מגיעים לישראל במבצע שלמה ב-1991 צילום : צביקה ישראלי, לע"מ
 

רק בשנת 1977, 27 שנים לאחר שחוקק "חוק השבות", הוחל החוק על יהודי אתיופיה, אבל לא על בני הפלשמורה. 16 שנים לאחר מכן, בשנת 1993, החליטו הרבנות הראשית ומשרד הפנים כי בני הקהילה המבקשים לעלות לישראל יהיו חייבים לעבור תהליך של גיור לפי ההלכה כתנאי מקדים.

 

עשר שנים לאחר מכן, בשנת 2003, החליטה הממשלה בראשות אריאל שרון, להעלות לישראל את בני הקהילה שהוכיחה שהם צאצאי ביתא ישראל דרך השושלת האמהית שלהם ולאחר מכן הם עברו גיור לחומרא בישראל. התהליך נמשך כעשור, ובאוקטובר המבצע שנקרא "כנפי יונה" הסתיים עם הבאת 5,000 בני הקהילה לישראל.

 

 
עולי אתיופיה מגיעים לישראל במבצע שלמה ב-1991
עולי אתיופיה מגיעים לישראל במבצע שלמה ב-1991 צילום : צביקה ישראלי, לע"מ
 

בשנים 2015 ו-2016 קבעה הממשלה קריטריונים חדשים לעלייה בני הפלשמורה, שלהם קרובי משפחה בישראל, ולא רק כאלה דרך אימם. האבסורד הוא שבעוד שבישראל יהדותם מוטלת בספק, באתיופיה הם נחשבים ליהודים, ואף סובלים ממקרי אנטישמיות.

 

כאמור, דרעי נבחר להיות אחראי על הנושא והוא יצטרך לבחון כל מקרה לגופו ולאשר את כניסתם של המועמדים העומדים בתנאי כי ילדיהם נכנסו לישראל מתוקף החלטות קודמות בעניין הקהילה. בהתאם להחלטה, ההורים יוכלו להביא עמם את בני זוגם ולידיהם הלא נשואים שאין להם ילדים. משרד העלייה והקליטה יעניק לנכנסים זכויות עולה מאתיופיה, כפי שניתנו עד היום בהחלטות ממשלה בענייני בני פלשמורה. כמו כן, אגף הגיור יספק להם שירותי גיור.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.