למרות נחיתת ה-S-300: רוסיה לא תמהר להפקידה בידי אסד • פרשנות

 
עודכן 17:14 03/10/2018

לסורים ייקח חודשים ללמוד על המערכת, ועד אז היא תהיה בידיים רוסיות. בתקופת הביניים צפויה מוסקבה להשתמש ב-S-300 כקלף מיקוח מול ארה"ב • פומפאו: המהלך הרוסי - הסלמה

 
 
 
 
 

מצב הביניים שנוצר בסוריה לאחר נחיתת ה-S-300 במדינה, שבו רוסיה תשלוט במערכת בזמן שצבא אסד ילמד לתפעל אותה, משרת את הרוסים. לכן, הם לא ימהרו להעביר את המותג שלהם לידי סוריה באופן סופי ולא יאיצו את הכשרת הצבא הסורי. נוסף על כך, מוסקבה למדה לקח מתקרית הפלת המטוס הרוסי ותיזהר לפני שהיא תעניק כוח כזה בידיו השלומיאליות של אסד.

 

הרוסים למעשה הכניסו למערכה קלף חדש ואף דאגו לתעד זאת. מוסקבה ככל הנראה לא תעשה שימוש במערכת ההגנה האווירית נגד מטוס ישראלי, אך תנצל את המצב הזמני על מנת להשתמש בו כקלף מיקוח במשא ומתן עם האמריקנים.

 

 

 


כתבות קשורות


רוסיה חשפה את התיעוד שמוכיח: מערכת ה-S-300 הועברה לצבא אסד |03.10.18


שר ההגנה הרוסי: "משלוח טילי ה-S-300 הגיע לסוריה" |02.10.18


שר החוץ של רוסיה הכריז: העברת מערכת ה-S-300 לסוריה כבר החלה |28.09.18

 

 


 

 
טילי s-300
טילי s-300 צילום : רויטרס
 

 

פרק הזמן הזה נותן לרוסים מרווח של מספר חודשים שבהם ינסו לקבל תמורה מהאמריקנים, בין היתר בנוגע למחלוקת על האי קרים שבאוקראינה, הסנקציות האמריקניות ונוכחות וושינגטון בסוריה.

 

כאמור, למרות שמדובר בחדשות לא טובות עבור ישראל, הרוסים ככל נראה יימנעו מעימות עם ישראל. זאת, כיוון שאין להם אינטרס לעשות זאת וכן כי הם חוששים שעימות כזה יוכיח כי הטכנולוגיה המערבית עדיפה מזו של הרוסים.

 

בתוך כך, שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, יצא היום נגד העברת המערכת מרוסיה לסוריה. בדברים שנשא בפני עיתונאים במשרד החוץ האמריקני אמר השר כי "ההעברה הרוסית של מערכת ההגנה האווירית לסוריה מהווה הסלמה חמורה".

 

 
מייק פומפאו
מייק פומפאו צילום : רויטרס
 

 

כזכור, הלילה משרד ההגנה הרוסי פרסם בכלי התקשורת במדינה תיעוד של ההעברה הלילית של מערכת ה-S-300 לצבא סוריה. זאת, לאחר שאתמול הודיע שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, כי המערכות הועברו בהצלחה. טרם התברר אם המערכת הוצבה בשטח ומוכנה לחלוטין לפעולה.

 

"העבודה הסתיימה לפני יממה", הודיע אתמול שר ההגנה לנשיא פוטין, בהתייחסו למערכת הקרקע-אוויר שאמורה לשנות את מאזן הכוחות באזור ולהגביל את חופש הפעולה של חיל האוויר הישראלי בסוריה. בשנים האחרונות פעלה ישראל בקדחתנות מול מוסקבה בניסיון למנוע את העברת היכולת המתקדמת לשכנתה מצפון, אך תקרית הפלת המטוס הרוסי על ידי טילים סוריים במהלך תקיפת חיל האוויר בלטקיה, עלו המאמצים בתוהו.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.