מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום: "נגעה בציפור הנפש של ישראל"

 
עודכן 08:27 05/08/2018

שכיב שנאן, אביו של השוטר שנרצח בהר הבית, אמר כי "ישראל תמשיך להיות ביתי הלאומי" והודה ל"יהודים שמילאו את הכיכר". ח"כ סעד: "המחאה הייתה הפנים היפות של המדינה"

 
 
 
 
 

שכיב שנאן, אביו של השוטר כמיל שנאן שנרצח בהר הבית, התייחס הבוקר (ראשון) בתוכנית "בוקר אור", לעצרת שנערכה אמש בכיכר רבין נגד "חוק הלאום". "המחאה נגעה בציפור הנפש של ישראל והוציאה עשרות אלפים אנשים לרחובות", אמר. שנאן הודה למשתתפים בהפגנה: "אני מצדיע לכל היהודים שהצטרפו למחאה ומילאו את הכיכר".

 

שנאן התייחס לאמירתו אמש בכיכר כי "הפכתי לאזרח סוג ב' ובני הפך לחלל סוג ב'", ואמר: "מדינת ישראל תמשיך להיות הבית הלאומי שלי, אבל אחרי שהחוק עבר אני מרגיש אזרח סוג ב', ובני שנרצח בפיגוע הפך להיות חלל סוג ב'. אני מרגיש שהנשמה של הבן שלי אומרת את זה וגם הבנות שלי, ששירתו בשירות לאומי, חשו אתמול את זה". שנאן התייחס גם להתגייסות הכללית של העדה הדרוזית: "אנשים נסעו שלוש שעות לכל כיוון רק כדי להשתתף בהפגנה. אף אחד לא דפק חשבון".

 

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) התייחס אף הוא למחאה: "ההפגנה אתמול הייתה התגשמות של הפנים היפות של מדינת ישראל". סעד הסביר כי ניסה לטרפד את מעבר החוק לפני שעבר: "היו לי דיונים עם יוזם החוק דיכטר ועם יו"ר הוועדה המיוחדת אמיר אוחנה, ואמרתי להם שזה חבית חומר נפץ שתתפוצץ לכולם בפרצוף".

 

 
שכיב שנאן, אביו של רס"מ כמיל שנאן שנפל בהר הבית
שכיב שנאן, אביו של רס"מ כמיל שנאן שנפל בהר הבית צילום : חדשות עשר
 

אמש השתתפו עשרות אלפי בני אדם בעצרת המחאה נגד "חוק הלאום" בכיכר רבין שבתל אביב, בהובלת העדה הדרוזית. המפגינים נשאו שלטים בגנות החוק, וקראו, בין היתר, "ביבי תתפטר - על שיוויון לא נוותר", וקריאות בגנותו של השר איוב קרא, בן העדה הדרוזית. בין המשתתפים בעצרת, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית השיח מוואפק טריף, תא"ל אמל אסעד, ראשי השב"כ לשעבר יובל דיסקין ועמי אילון, ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, וכן נציגים רבים מהעדה הדרוזית.

 

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם לפני מספר ימים מסמך עקרונות. בין היתר, כלל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.

 

 

 

 
עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין צילום : רויטרס
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.