העוקץ המושלם שהפך לרצח: 32 שנים אחרי - חזרה לפרשת מלה מלבסקי

 
עודכן 21:25 13/07/2018

שלושה עשורים לאחר שרצחו חווה יערי ואביבה גרנות את התיירת האמריקנית וניצולת השואה בשל תאוות בצע - תיעוד חדש מספק הצצה נדירה מחדרי החקירות לאירוע שהסעיר את ישראל

 
 
 
 
 

32 שנים אחרי שפרשת הרצח של התיירת האמריקנית וניצולת השואה מלה מלבסקי הסעירה את המדינה, חומרים שהגיעו לידי חדשות עשר מספקים הצצה נדירה לחומרי החקירה העוצמתיים שבסיומה הואשמו חווה יערי, פקידת הבנק בו הופקד כספה של מלבסקי, ואביבה גרנות חברתה הטובה.

 

פקד בדימוס עו"ד מישל חדאד, שחקר את תיק הרצח לפני שלושה עשורים, נזכר: "זו פרשה שהסעירה את המדינה. גם דרך הביצוע וגם הגיבורים שהיו בסיפור הזה, היו מאוד יוצאי דופן". על פי ממצאי החקירה השתיים רצחו את מלבסקי בשל תאוות בצע, ובגין מעשה זה נגזר עליהן מאסר עולם.

 

 
חדד ויערי במהלך חקירת הרצח
חדד ויערי במהלך חקירת הרצח צילום : חדשות עשר
 

זה היה אמור להיות העוקץ המושלם, אך הפך לאחד ממקרי הרצח האכזריים ביותר בתולדות מדינת ישראל. מלה מלבסקי, יהודיה תושבת ניו יורק, הייתה לקוחה בבנק לאומי שבתל אביב. היא מיעטה להגיע לישראל, אך החזיקה כאן את חשבון מטבע החוץ שלה. מי שטיפלה בחשבון הייתה חווה יערי, שעברה בשלב מסוים לעבוד בבנק הפועלים ושכנעה את מלבסקי להעביר לשם את חשבונה. מאותו רגע יערי רוקנה את החשבון וזייפה יחד עם גרנות ייפוי כוח שבאמצעותו העבירו את הכסף לידיהן. יערי גנבה 47 אלף דולרים וגרנות קיבלה חמשת אלפים.

 

במארס 1986 הגיעה מלבסקי לישראל וגילתה לתדהמתה מפקיד הבנק שחשבונה ריק מדולרים. היא התקשרה ליערי וזו תמרנה אותה וקבעה עמה פגישה. למפגש הגיעה עם גרנות, חברתה לתרמית. השתיים, שרצו להסוות את הגניבה, נלחצו מהאשמות שהטיחה בפניהן מלבסקי, רצחו אותה באמצעות מערוך. לאחר מכן, הן לקחו את גופתה והניחו אותה על השביל בתל ברוך. יערי, שנהגה ברכב, אף הוסיפה חטא על פשע ודרסה אותה כמה פעמים, בניסיון להציג את הרצח כתאונה.

 

כבר ביום הרצח זומנה יערי למשטרה, אך עדותה הייתה אמינה - היא שוחררה והאירוע נסגר לאחר שקוטלג כתאונת "פגע וברח". עם זאת, אחותה הקטנה של מלבסקי, חיה שפאן, לא קיבלה את תשובת החוקרים וניסתה להבין מה הוביל לרצח אחותה. לאחר שגילתה על חשבון הבנק, העבירה את הדיווח למשטרה והתיק שהעלה אבק נפתח מחדש. הממצאים החדשים, בשילוב חקירה מאומצת של המשטרה, הובילו לבסוף לאישום נגד השתיים, כשגרנות ויערי, שהיו החברות הכי טובות, הפכו לאויבות מרות, כשכל אחד מהן מאשימה את השנייה בהשתלשלות האירועים. "בשביל מה כל המשחקים האלה - תגידי כבר את האמת", הטיחו אחת בשנייה במהלך אחת החקירות.

 

אביבה גרנות הלכה לעולמה לפני שלוש שנים ממחלת הסרטן. חווה יערי מנסה לטעון עד היום שהיא חפה מפשע. בשיחה עם חדשות עשר אמרה יערי כי "אני לא פתחתי שלב ב' כי אני אכולה ממה שקרה לי". עוד הוסיפה כי "בגילי המתקדם המשימה האולטימטיבית שלי היא מצבה נקייה". יערי מאשימה את חדאד וגרנות: "אני בן אדם שפוי שהסתבך בצורה נוראית. היפותטית נניח שגנבתי כסף עבור אביבה, אז היה לי כסף להחזיר - אני לא צריכה לרצוח בן אדם בגלל כסף". יערי מתעקשת שעשו לה עוול: "שיקרתי, רימיתי, העלמתי ראיות במשך עשרה חודשים כשידעתי שאישה איבדה את חייה ולא הלכתי למשטרה. ברור שלא התנהגתי בסדר ואני יודעת שמגיע לי עונש, אבל אני לא רוצחת".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.