אמריקה תחילה: הצעדים שנקט טראמפ נגד הארגונים וההסכמים הבינ"ל

 
עודכן 04:15 12/07/2018

מאז שנכנס לתפקידו הנשיא האמריקני פרש מכמה הסכמים וביטל את חברות ארה"ב בפורומים מכובדים. מהסכם הגרעין ועד מוסדות האו"ם. כעת הביקורת מופנית נגד נאט"ו • חשבון פשוט

 
 
 
 
 

בניגוד לקודמו בתפקיד, ברק אובמה, שהעדיף לפתור סכסוכים בדרכים דיפלומטיות הכוללות חתימה על הסכמים וחברות בארגונים בין-לאומיים, הנשיא דונלד טראמפ מנסה לקדם את האג'נדה שלו "אמריקה תחילה" ולא חושש לפרוש מהפורומים המכובדים ולבטל הסכמים, תוך שהוא מקדם את הבטחת הבחירות שלו בדבר העדפת הסכמי סחר דו-צדדיים.

 

על רקע אמירותיו המתריסות נגד חברות ברית נאט"ו חזרנו לרגעי המפתח בקדנציה של טראמפ עד כה שממחישים את מדיניותו התקיפה נגד הגורמים הבין-לאומיים שרובם נחשבו עד לא מזמן לבעלי ברית אמריקנים קרובים.

 

 

 
טראמפ וסטולטנברג בפתח פסגת נאט"ו, בריסל
טראמפ וסטולטנברג בפתח פסגת נאט"ו, בריסל צילום : רויטרס
 

שלושה ימים בלבד אחרי שנכנס טראמפ לבית הלבן הוא נסוג מההתחייבות הבין-לאומית הראשונה שלו, כשבמוקד היה ה-TPP, השותפות הטראנס-פסיפית. גוש סחר של 11 מדינות השוכנות לחופי האוקיינוס השקט, כשהמוכרות בהן יפן, קנדה, מקסיקו וסינגפור.

 

כמה חודשים לאחר מכן, הקורבן הבא היה הסכם פריז להפחתת פליטת גזי החממה כחלק מההתחממות הגלובלית. למרות הפצרות מנהיגי המערב, טראמפ טען כי ההסכם פוגע בארה"ב ופרש ממנו. הסכם נוסף שממנו פרש הממשל האמריקני מוכר יותר לישראל - הסכם הגרעין עם איראן, שנחתם ביולי 2015. טראמפ בז להסכם מרגע חתימתו והיה ברור כי הוא עומד לפרוש ממנו בהזדמנות הראשונה.

 

מלבד הסכמים, הנשיא האמריקני ביקר בחריפות גם מוסדות בין-לאומיים. בחודש יוני הודיעה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, כי מדינתה תפרוש ממועצת זכויות האדם של הארגון בעקבות היחס המפלה נגד ישראל. בנוסף, ארה"ב תפרוש בסוף שנת 2018 מאונסק"ו, ארגון התרבות והמדע של האו"ם. בין הארגונים הנוספים שנמצאים על הכוונת של טראמפ ניתן למצוא את ארגון הסחר העולמי, הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA) ומועדון ה-G7.

 

טראמפ התלונן פעמים רבות על המדינות החברות בנאט"ו, ארגון בין-לאומי לשיתוף פעולה ביטחוני, על כך שאינן נושאות בחלק הוגן של ההוצאות על הגנת אירופה ומשקיעות הרבה פחות מארה"ב. טראמפ כהרגלו מאיים בפרישה כדי לדאוג לאינטרסים האמריקנים, וקשה להעריך אם גם במקרה הזה יחליט הנשיא האמריקני על צעד דרמטי.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.