לקראת הבחירות במקסיקו: 130 פוליטיקאים נרצחו תוך עשרה חודשים

 
עודכן 21:57 28/06/2018

האשמה מופנית כלפי קרטלי סמים - שלהם יש אינטרס לשמור על שליטתם בפוליטיקה. המועמד המוביל לנשיאות הכריז: "אני מתחייב לעצור את הסרטן שהורס את המדינה"

 
 
 
 
 

ביום ראשון הקרוב יתקיימו הבחירות הכלליות במקסיקו, ולמרות שתשומת הלב הבין לאומית נתונה לקרב על הנשיאות, ברמה המקומית מתחוללת טרגדיה - 130 פוליטיקאים ומועמדים נרצחו במדינה בעשרת החודשים האחרונים.

 

האשמה מופנית כלפי קרטלי הסמים, ששואפים לשמור על השליטה שלהם בפוליטיקה המקומית. בנוסף, עסקנים פוליטיים רבים, בעלי אינטרסים דומים, סוגרים עסקאות עם הקרטלים. כמו כן, רוב הרציחות מתרחשות במקומות בהם הקרטלים חזקים מאוד.

 

הבחירות הצפויות הן לא רק לנשיאות, אלא גם לרשויות המקומיות ומשרות בקונגרס, ולמעשה ישנם 3,000 משרות שביום ראשון יצטרכו לאייש, ונראה כי הקרטלים נחושים לקדם את המועמדים המועדפים עליהם. פרננדו פורון, שהיה מועמד לקונגרס, נאם בחודש האחרון על אלימות הקרטלים ואמר כי צריך למגר את התופעה, אך כשיצא מהמקום ורצה לעשות סלפי, גבר ניגש מאחוריו וירה לו כדור בראש.

 

 
זירת רצח בסיודאד חוארס
זירת רצח בסיודאד חוארס צילום : רויטרס
 

גם לפני שבוע, מועמד שהיה בעימות פוליטי יצא מהמקום מלווה בארבע ממקורביו - וכולם נרצחו. דוגמא נוספת מחרידה המתארת את היקף התופעה היא על רצח שארע לפני שבוע של מועמד, אז נעצרו 28 שוטרים בחשד למעורבות ישירה ברצח.

 

אנדרס מנואל לופס אוברדור, המועמד המוביל לנשיאות מטעם מפלגת השמאל "מורנה", נשא נאום שבו התייחס לתופעה, אך לא הציג פעולה ממשית למיגור האלימות. "מחיר האלימות היה נורא וטרגי לאחרונה", אמר אוברדור, "מתחילת כהונתו של פליפה קלדרון (נשיא מקסיקו לשעבר, עא"פ) ועד היום נהרגו יותר מ-230 אלף איש. יותר מ-36 אלף מוגדרים כנעדרים. מדובר בכמעט מיליון משפחות שנפלו קורבן לאלימות. אנו מתחייבים לשים קץ לשחיתות זו, לעצור את הסרטן הזה שהורס את המדינה".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.