מכה לשר כחלון: מבקר המדינה בודק את תוכנית מחיר למשתכן

 
עודכן 11:49 13/06/2018

המבקר צפוי לפרסם את תוצאות הבדיקה של תוכנית הדגל שמוביל שר האוצר במאי 2019, חודשים ספורים לפני הבחירות לכנסת הבאה

 
 
 
 
 
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלון צילום : ללא קרדיט
 

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא מנהל בדיקה מקיפה בנוגע לתוכנית הדגל של הממשלה בתחום הנדל"ן - מחיר למשתכן. בכוונת המבקר לפרסם את תוצאות הבדיקה בדוח השנתי במאי 2019. בסוף שנה זו, נזכיר, אמורות להיות הבחירות לכנסת הבאה, ופרסום דוח מבקר על תוכנית הדגל שמוביל שר האוצר משה כחלון מהווה מכה פוליטית עבור השר.

 

במשרד המבקר אישרו ל-LEGIT את קיומה של הבדיקה אך לא מסרו את הנושאים הנבדקים בתוכנית.

 

את תוכנית מחיר למשתכן מוביל כחלון בשלוש השנים האחרונות. היא הכלי המרכזי שבו משתמשת הממשלה להשפעה וויסות שוק הנדל"ן הישראלי. התוכנית מכוונת בעיקר לרוכשי דירה ראשונה (רק לאחרונה התוכנית נפתחה גם למשפרי דיור) ומעניקה להם דירה במחיר מוזל יחסית באזורים שונים בארץ.


נכון להיום כ-124 אלף איש זכאים להתמודד על דירות מוזלות במסגרת התוכנית, וכבר כ-50 אלף איש זכו בדירות מוזלות בהגרלות. ל-13 אלף דירות מוזלות כבר ניתן היתר בנייה מלא, עוד כ-13 אלף דירות מחכות להיתר, ולכ-27 אלף דירות טרם הוגשה בקשה.

 

במרוצת השנים עלו שלל תלונות נגד התוכנית מצד רוכשים שהתמודדו במכרזים, רוכשים שזכו בדירה, ואף מצד יזמים וקבלנים. בין השאר התלונות היו על מפרט דירה עלוב שהציב משרד הבינוי והשיכון, על איכות בנייה ירודה, על עיכובים בהגרלות, בהתקדמות הפרויקטים ועל אי ודאות שבה נתונים הרוכשים. במכרזים רבים ההגרלה לאזרחים התקיימה ממש אחרי שיווק הקרקע ליזמים, מה שלא אפשר לרוכשי הדירות לקבל מידע על איזו דירה הם יקבלו. לעתים יש פער של שנים בין ההגרלה לתחילת הבנייה בפועל.

 

מחיר למשתכן מאפשרת לזוכים בהגרלות לוותר עד פעמיים על זכייה בדירה מוזלת ולהמשיך להשתתף בהגרלות. בפעם השלישית הם כבר יאבדו את הזכאות, ועובדה זו גררה הרבה תלונות על כך שבעצם המדינה מחייבת את האזרחים לרכוש דירה באזור גיאוגרפי שהם לא בהכרח רוצים, או דירה בגודל שלא מתאים להם (5 חדרים בעוד שהם צריכים 3).

 

עוד תלונות סבבו סביב הפער של ההטבות בין מרכז הארץ ושאר אזורי הביקוש לבין הפריפריה. באזורים שבהם הביקושים גבוהים לרוב ערך הקרקע יקר מאוד, והטבה ממשלתית על הדירות בהם מסתכמת לעתים ב-400-500 אלף שקל. לעומת זאת, בפריפריה, שבה מחירי הקרקע נמוכים וכך גם הביקוש, דירה מוזלת במחיר למשתכן תגיע בהנחה של כ-100-200 אלף שקל בלבד.

 

עוד נושא שגרר תלונות רבות של הרוכשים הוא ההצמדה של מחירי הדירה בתוכנית למדד תשומות הבנייה. כך, הרוכשים נאלצים לשלם גם שכירות על הדירה שבה הם גרים בהמתנה לקבלת דירת מחיר למשתכן (המתנה שכאמור עלולה לעתים להגיע למספר שנים), לשלם במקביל גם את החזר המשכנתא החודשי שהם לקחו מהבנק על הדירה החדשה, ולבסוף לשלם את ההצמדה למדד שעלולה להסתכם בעשרות אלפי שקלים ואולי גם יותר - כל זאת מקזז באופן ניכר את ההטבה הכספית שהם יקבלו בסוף מהמדינה.

 

התוכנית מחלקת את הזכאים לשלוש סדרות לפי מועד הוצאת הזכאות. לא כל מכרזי מחיר למשתכן שהמדינה הוציאה היו רלוונטיים לכל הסדרות וגם עובדה זו גררה הרבה תלונות מצד הזכאים על אפליה.

 

לא רק הרוכשים העלו תלונות על מחיר למשתכן. יזמי נדל"ן וקבלנים סבורים כי התוכנית "תוקעת" את השוק, לא מגדילה את היצע הדירות ואף תוביל בסוף לעליית מחירים. רבים מהם סבורים בכלל כי הממשלה לא צריכה להתערב בשוק הנדל"ן אלא לתת לכוחות השוק לעשות את שלהם. יזמים שאיתם דיברנו מכנים את הבניינים שנבנים במסגרת מחיר למשתכן כ"שיכוני כחלון", הם מלינים על משך הזמן הרב עד לקבלת הקרקע מהמדינה ותחילת הבנייה, הם מתלוננים שכל המכרזים החדשים שהמדינה מוציאה הם רק במחיר למשתכן ויזמות פרטית לא מקבלת סיוע, הם מוחים על חוסר כדאיות לבנות בפריפריה, ועוד.

 

ממשרד מבקר המדינה נמסר כי "אכן משרד מבקר המדינה בודק היבטים הקשורים ליוזמה מחיר למשתכן. פרק ביקורת זה מיועד לפי שעה להיכלל בדוח השנתי הבא של מבקר המדינה הצפוי להתפרסם לציבור בחודש מאי 2019".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.