"הם מנהלים את השכונה": מדוע להקות עורבים שבו לתקוף אותנו?

 
עודכן 21:25 08/06/2018

בשבועות האחרונים הגיעו לרשויות המקומיות ברחבי הארץ עשרות תלונות על תקיפות עורבים. מדוע זה קורה עכשיו, עד מתי זה יימשך ואיך חיה עם מוח של ציפור היא כל כך חכמה?

 
 
 
 
 

בימים אלה ממש, מכת עורבים תוקפת את ישראל. במהלך חודש אחד בשנה, תושבים מערים רבות ברחבי הארץ מרגישים שהם בתוך סרט האימה של היצ'קוק, "הציפורים". "בעונת הרבייה העורבים טריטוריאליים ושומרים על האזור שמסביב לקן שלהם", מסביר ד"ר רועי דור, אוצר אוסף העופות במוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב, "הם תוקפים כדי להגן על האפרוחים שלהם".

 

מיקי מוכתר, כוכבת תוכניות ילדים, הותקפה לאחרונה על ידי עורב. "הלכתי ברחוב עם התינוקת שלי בעגלה ופתאום הרגשתי כאילו אני מקבלת אבן לתוך הראש", מספרת מוכתר, "כשהרמתי את הראש למעלה, פשוט ראיתי את העורב עובר מעל הראש שלי, וחוזר לתקוף. הוא חזר, ואז ממש משך לי בשערות. הוא פשוט היה באטרף, הוא לא ראה כלום חוץ ממני".


מיקי לא לבד. בשבועות האחרונים הגיעו לרשויות המקומיות ברחבי הארץ עשרות תלונות על תקיפות עורבים. "אמא אחת אמרה לי: 'לי זה קרה כבר שלוש פעמים'. זה מפחיד, הם מנהלים את השכונה", מספרת מיקי.

 

במשחקי הכס, העורבים הם בצד של הטובים: הם מעבירים מסרים, מזהירים מסכנה ומבשרים את בוא החורף. האגדה לא רחוקה מהמציאות. מבחני אינטליגנציה גילו שלמרות שלעורב מוח של ציפור - הוא חכם כמו שימפנזה וגורילה. יש לו זיכרון צילומי, והוא יכול לזכור במשך שנים בני אדם.

 

 
עורב תוקף אישה
עורב תוקף אישה צילום : חדשות 10
 


"הם למדו לזהות ששקיות מנייר עם ציור של 'ארומה' הן השקיות הטובות בפח, אלו שיש בהן אוכל", נותן ד"ר דור דוגמא לחכמתם של העורבים. "יש ביניהם תקשורת טובה, אז עורב אחד שלומד משהו חדש יודע לספר את זה לחברים שלו", מוסיף אסף קפלן, פקח נזקי חקלאות מרשות הטבע והגנים.

 

חגית, ספרית כלבים וצלמת חובבת, היא האימא של העורבים בתל אביב. בכל פעם שיש דיווח על עורב במצוקה, או אדם במצוקה בגלל עורב, העיריה מזעיקה אותה. כרגע יש לה שמונה עורבים בבית, בהם היא מטפלת בהתנדבות מלאה. "מפריע לי שאנשים לא מבינים את העורבים", מסיימת חגית, "בגלל שיש להם קול חזק, שהם שחורים שהם עפים למעלה וחכמים - הם מפחידים".

 

מכת העורבים תיגמר די בטבעיות: בעוד כמה שבועות הגוזלים יגדלו ורחובות תל אביב יחזרו לתושבים - לפחות עד השנה הבאה.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.