טראמפ: "להחזיר את רוסיה ל-G7"; הקרמלין: מחפשים פורמטים אחרים

 
עודכן 19:36 08/06/2018

לאחר שהודיע שלא ישתתף בדיוני האקלים בפסגת המדינות המותעשות, קרא להחזיר את מוסקבה לארגון, שממנו סולקה בעקבות סיפוח חצי האי קרים. איטליה, החברה ב-G7, הביעה תמיכה

 
 
 
 
 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קרא אתמול (שישי) להחזיר את רוסיה לארגון המדינות המתועשות (G7) ואמר כי יש להזמינה לפסגה שהחלה הערב בקנדה. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר בתגובה: "רוסיה מתמקדת בפורמטים אחרים, בנפרד מה-G7". רוסיה, כזכור, סולקה מהארגון לאחר שסיפחה את חצי האי קרים.


טראמפ אמר את הדברים לפני המראתו לפסגה, ומדובר בהתבטאות נוספת המסלימה את השיח בין הנשיא האמריקני למנהיגי מדינות המערב. עם זאת, זכה הנשיא לתמיכה מראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה, שמדינתו חברה בארגון, שאמר גם כי יש להחזיר את רוסיה אליו.

 

בתגובה לדרישתו של טראמפ, דובר מטעם ממשלת בריטניה אמר כי לפני שמחזירים את רוסיה לארגון, עליה לשנות את גישתה. "עלינו להזכיר לעצמנו מדוע ה-G8 נהיה G7, זה קרה לאחר שרוסיה סיפחה באופן בלתי חוקי את חצי האי קרים. מאז, חזינו פעילות זדונית במגוון דרכים מצד רוסיה.

 

מוקדם יותר אתמול הודיע טראמפ כי יעזוב מוקדם מהמתוכנן את הפסגה ולא ישתתף בדיון על האקלים, ברקע פרישתו מהסכם האקלים הבין-לאומי. זאת לאחר קרב ציוצים עם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ועם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

 

 
מנהיגי המעצמות בוועידת המדינות המתועשות בשנת 2017
מנהיגי המעצמות בוועידת המדינות המתועשות בשנת 2017 צילום : רויטרס
 

טראמפ תקף את ראש ממשלת קנדה ואת נשיא צרפת על כך שהם מתלוננים על המסים הגבוהים שהטיל על סחר עם מדינותיהם, אך בד בבד עושים דברים בעלי השפעה דומה, לטענתו, על החקלאות בארה"ב.

 

"ראש הממשלה טרודו מתרעם כל כך, מעלה לדיון את היחסים בין ארה"ב לקנדה במשך השנים וכל מיני דברים אחרים", צייץ טראמפ, "אבל הוא אינו מעלה את העובדה שהם גובים ממנו עד 300% על מוצרי חלב - פגיעה בחקלאים שלנו, הרג החקלאות שלנו!".

 

"לנשיא האמריקני אולי לא אכפת להיות מבודד", כתב מקרון, "אבל גם לנו לא אכפת לחתום על הסכם עם שש מדינות, אם יהיה צורך בכך. מכיוון ששש המדינות הללו מייצגות ערכים, הן מייצגות שוק כלכלי בעל משקל היסטורי ועתה הוא בעל כוח בינלאומי".


המתיחות בין טראמפ למנהיגי המדינות האחרות החלה לאחר החלטתו להטיל מסים גבוהים על סחר עם מדינות האיחוד, דבר שצפוי לפגוע בכלכלת צרפת וקנדה. בתוך כך, דיפלומט בכיר טען כי טראמפ הביע מורת רוח מהתנהלותה של ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, והשניים לא צפויים להיפגש באופן אישי במהלך הוועידה.

 

בתום השתתפותו בכנס, צפוי הנשיא טראמפ לטוס הישר לסינגפור, שם הוא עתיד לפגוש את מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און ולדון עמו במצב בחצי האי הקוריאני ובפירוק מדינתו מנשק גרעיני.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.