היסטוריה בסעודיה: רישיונות נהיגה ראשונים חולקו לנשים

 
עודכן 04:17 05/06/2018

הרשויות בממלכה העניקו רישיונות ל-10 נשים, והאיסור הרשמי יבוטל בעוד 20 יום. על הצעד הזה מעיב מעצרם של מספר פעילים לזכויות נשים בחשד ל"חתירה תחת ביטחון הממלכה"

 
 
 
 
 

היסטוריה בסעודיה: הרשויות בממלכה החלו לחלק אתמול (שני) רישיונות נהיגה לעשר נשים. זאת, כאשר האיסור הרשמי על נהיגת נשים יבוטל בעוד 20 יום, וסעודיה לא תתהדר יותר בתואר המפוקפק - המדינה היחידה בעולם שבה לנשים אסור לנהוג.

 

על הצעד הזה מעיב מעצרם של 10-7 פעילות לזכויות נשים בחשד ל"חתירה תחת ביטחון הממלכה". פעילים במדינה מסרו כי חמש מן העצורות הן מן הדוברות הבולטות ביותר בתחום זכויות הנשים בסעודיה. כלי התקשורת תומכי המשטר פרסמו תמונות של הפעילים והאשימו אותם בבגידה. שמונה מהעצורים שוחררו בינתיים, אך משפטם עדיין מתנהל.

 

 
אישה סעודית נוהגת
אישה סעודית נוהגת צילום : רויטרס
 

הפעילות קראו באופן עקבי לביטול האיסור הנהיגה, אך הדגישו כי מדובר בשלב ראשון לקראת מתן שוויון מלא לנשים וקץ האפליה הממוסדת במדינה. הפעילות דרשו גם לסיים צדדים גלויים פחות של האפליה, כמו ביטול חוקי החסות, לפיהם גבר קרוב משפחה יכול לאשר שלא לאשר נסיעה של אישה לחו"ל, להנפיק דרכון או להינשא.

 

התנועה נתפסה בממלכה התיאוקרטית כחתירה למען זכויות אזרח ודמוקרטיה בקנה מידה רחב, מה שככל הנראה הדאיג את המלך ובנו, הנסיך מוחמד בן סלמן.

 

פעילי זכויות אדם במדינה מסרו לסוכנות הידיעות AP כי מדובר מדיאה אל איירוש ואיישה אל מענא הן שתיים מבין שבע העצורות. שתיהן לקחו חלק במחאת הנשים בראשונה במדינה בשנת 1990, במהלכה 50 נשים שנהגו בניגוד לחוק נעצרו, נשללו מהן דרכוניהן והן איבדו את עבודותיהן.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.