מה זה סרבנות גט, וכמה מקרים כאלה יש בישראל? • חשבון פשוט

 
עודכן 04:26 04/06/2018

החוק במדינה קובע כי נישואים וגירושים של יהודים בארץ הוא בתחום השיפוט הייחודי של ביה"ד הרבני. ב-2016-2012, נדונו 809 מקרי סרבנות – עונשי מאסר הוטלו על 69 גברים

 
 
 
 
 

לאחר שסרבן הגט ירון אטיאס חתם על הסכם הגירושים עם רעייתו מזל, לא לפני ההתערבות של בית הדין הרבני שהביא למעצרו ולמסע שיימינג נגדו, עשינו חשבון פשוט: מה זה בעצם אומר סרבנות גט, וכמה מקרים כאלה יש?

 

תחילה לבסיס העניין - סעיף 1 לחוק שיפוט בתי-דין רבניים קובע כי ענייני נישואים וגירושים של יהודים בישראל הוא תחת שיפוטם הייחודי של בתי הדין הרבניים. בחמש השנים עד תחילת שנת 2017, בשנים 2016-2012, הגיעו 809 מקרים של סרבנות גט לבתי הדין הרבניים. למעלה ממחציתם - סרבניות. בתקופה המדוברת, בית הדין הרבני הטיל עונשי מאסר על 69 גברים בעקבות סרבנות גט. תקופת המאסר המינימלית שהוטלה: שלושה ימים. המקסימלית: עשר שנים.

 

היהדות אוסרת על אישה לנהל מערכת יחסים עם גבר אחר לפני קבלת הגט. הגבר לעומת זאת, יכול לקבל היתר לשאת אישה אחרת במקרה של סרבנות קיצונית מצד האישה. בתקופה המדוברת הוגשו 210 בקשות כאלה ע"י גברים, 53 מתוכן - נענו בחיוב.

 

במארס 2018, לפני כחודשיים, הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק שמסמיכה את בתי הדין הרבניים לתת מענה גם למסורבות גט מחו"ל. עד עכשיו הם היו מוסמכים לטפל רק במקרים בהם לאחד מבני הזוג הייתה אזרחות או תושבות ישראלית.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.