"עזה היא לא הצעצוע שלך": תערוכה בבצלאל לזכר ההרוגים ברצועה

 
עודכן 15:21 16/05/2018

סטודנטים במוסד האקדמי יצרו מיצג ובו שמותיהם וגיליהם של הפלסטינים שנהרגו ב"מהומות השגרירות". בצלאל: "האקדמיה מאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי"סטודנטים במוסד האקדמי לאמנות ועיצוב יצרו מיצג אמנותי שמשלב את הזכייה הישראלית באירוויזיון לצד מות המפגינים במהומות השגרירות מוקדם יותר השבוע

 
 
 
 
 

המוסד האקדמי לאמנות ועיצוב בצלאל חוזר שוב לכותרות: בעקבות אירועי הימים האחרונים, סטודנטים במוסד יצרו מיצג אומנותי לזכר 61 הפלסטינים שנהרגו במסגרת "מהומות השגרירות".

 

במיצג ניתן לראות דפים שעליהם שמות ההרוגים בעזה וגיליהם, כמו גם דף עם מפת רצועת עזה שעליה הכיתוב "לא הצעצוע שלך" - ברמיזה לשיר הישראלי שזכה באירוויזיון.

 

מטעם בצלאל נמסר בתגובה: "האקדמיה בצלאל היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל, ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי במגוון הנושאים המעסיקים אותם".

 

יו"ר תא "אם תרצו" באוניברסיטה העברית התייחס למיצג ואמר כי "שוב אנחנו עדים לתופעה מזעזעת שבה מפיצים כרזות מלאות שנאה וגאווה במחבלים. במקום שבבצלאל ישלחו עובד נקיון שינקה את ההסתה הזו ויענישו את הסטודנטית הסוררת, ישנה עננה של שמחה. שוב אנחנו רואים הוכחה חותכת כמה הקוד האתי נחוץ, עלינו להוקיע כל הסתה לאלימות וטרור".

 

ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו) מסרה: "יש לשים סוף לתופעה ההזויה, לפיה בשם חופש הביטוי והאמנות מרשים לעצמם אנשים באקדמיה שמתוקצבת ע"י המדינה להגיד ולעשות ככל העולה על רוחם ולהכפיש את חיילי צה"ל שמגנים גם עליהם. הצביעות חוגגת במגדל השן, משום שכולנו יודעים שללא חיילי צה"ל שעומדים כחומה בצורה נגד הטרור העזתי, לא בטוח שהיו יכולים כלל להעמיד מיצג פאתטי שכזה. עם מי הם מזדהים? עם מחבלים שניסו לחדור את הגדר? הגיעה העת להחיל את הקוד האתי על כל המרצים באוניברסיטאות ובמכללות בארץ. כן לשיח בינינו, לא לעלילת דם נגד צה"ל".

 

 
מיצג של סטודנטים בבצלאל
מיצג של סטודנטים בבצלאל צילום : חדשות עשר
 

בשנה שעברה נתלתה על אחד הקירות במוסד תמונה ובה נראה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשלפניו מוצב חבל תלייה. פעיל ליכוד העלה את התמונה לרשת וזו עוררה תוך זמן קצר תגובות רבות. מבצלאל נמסר אז כי מדובר בתמונה שככל הנראה נתלתה במהלך ערב של המחלקה לתקשורת חזותית. בנוסף, הבהירו שם שלא מדובר במסגרת רשמית או תערוכה, אלא משהו נקודתי ולא ברור מי תלה את התמונה. לאחר ביקורות רבות שעלו וסערה שהתעוררה, החליטו במוסד להסיר את התמונות.

 

בהמשך, המשטרה פתחה בחקירה בחשד לעבירת הסתה אולם המליצה לסגור את התיק נגד הסטודנטית שיצרה את המיצג. זמן קצר לאחר מכן, אף התקבלו איומים על חייה וסטודנטים אחרים במוסד תלו איור של נתניהו עם חבל תלייה סביב איבר מינו. מתחת לתמונה החדשה נוסף הכיתוב: "ככה זה טוב, היועמ"ש?".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.