כפי שפורסם בחדשות עשר: המדינה ערערה לעליון על זיכוי אלון חסן

 
עודכן 16:57 13/05/2018

מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות הגיש לבית המשפט הודעת ערעור נגד זיכויו של יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר מעבירות מרמה והפרת אמונים. הוגש ערעור גם על זיכוי בן דודו

 
 
 
 
 

המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, על דעת פרקליט המדינה, הגישה היום (ראשון) לבית המשפט העליון ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בבאר שבע, בו זיכה את אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד ובן דודו, דוד חסן, מכל העבירות אשר יוחסו להם בכתב האישום. על פי עמדת המדינה יש מקום להביא את ההכרעה לפתחו של בית המשפט העליון.

 

המדינה הדגישה כי עיקרו של הערעור, שהוגש באמצעות מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, עו"ד יוסף (ג'ואי) אש, הוא בטענה לפיה המעשים שבית המשפט המחוזי קבע כי בוצעו על ידי אלון ודוד חסן מקיימים עבירות של מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור וכן מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

 

 
יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט
יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט צילום : חדשות עשר
 

במסגרת זו נטען כי אלון חסן שימש במועד ביצוע העבירות כיו"ר ועד עובדי ציוד מכני בנמל אשדוד, תפקיד שהקנה לו מעמד מיוחד וכוח והשפעה עצומים בנמל ובקרב עובדי הנמל. דוד חסן, בן דודו הקרוב של אלון חסן, שימש במועד ביצוע העבירות כמנהל בכיר בחברת "דנה לוגיסטיקה", חברה שפעלה בתחומי הנמל. המדינה טוענת, כי על אף הקשר ההדוק בין השניים, העמיד עצמו אלון חסן, פעם אחר פעם, במצב של ניגוד עניינים בין חובותיו כלפי הנמל ועובדיו לבין האינטרס האישי שהיה לו בשגשוגה של חברת דנה בנמל. בכך, סייע אלון חסן לדוד חסן ולחברת דנה בהשגת התקשרויות רווחיות ביותר אל מול לקוחות הנמל, באופן שאפשר לה לצבור הון עתק בתוך פרק זמן קצר יחסית.

 

בנוסף נטען כי אלון חסן, שהיה בעל אינטרס כלכלי ממשי בהצלחתה של חברת קליר, אשר מכרה לנמל מוצרים שרכשה מחברת "הופס" שבבעלותו, פעל לקידום רכישת מוצריה של חברת קליר על ידי הנמל, זאת, תוך שהוא פועל בניגוד עניינים בוטה. עוד נטען כי אלון חסן פעל בהפרת אמונים כלפי הציבור וכלפי חברת הנמל עת הוציא פרוטוקולים ודו"ח ביקורת פנימיים של הנמל והעבירם לחברת דנה.

 

הטענה המרכזית שעולה בערעור היא שמעמדו, עוצמתו וכוחו החריגים של אלון חסן בנמל, והשפעתו בעניינים הנוגעים לחברת דנה, חברה שהיה לו בה אינטרס מובהק - גם לאור קרבתו לבן דודו דוד חסן וגם לאור קרבתו לחברו הטוב, יניב בלטר, שהיה מנהל בחברה, סייעו לצבירת הון עתק לחברת דנה, תוך פרק זמן קצר מאוד, הון שאף איפשר לה זמן מה לאחר מכן להעביר כספים בסכומים של מעל מיליון שח לאלון חסן, ומכאן נלמדת חומרת העבירות המיוחסות לשניים.

 

 
יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט
יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט צילום : חדשות עשר
 

במערכת המשפטית הגיבו לזיכויים של חסן ושאר הנאשמים בתיק השחיתות. נציגי הפרקליטות, עורכי הדין עמיחי ביביאן וצחי יונגר, אמרו לאחר ההחלטה על הזיכוי המוחלט בכל האישומים בתיק כי "כל מילה בכתב האישום הייתה מבוססת על ראיות קבילות שהיו אמורות להספיק להרשעה". חסן מצדו, הגיב בצהלות שמחה לזיכוי: מהיום הראשון צעקתי שאני חף מפשע".

 

לדברי גורמים בפרקליטות, היו ראיות ישירות רבות ועדי המדינה העידו רק על חלק קטן מהן. עוד טענו כי לא ניתן להתעלם מכך ששלושה נאשמים הודו והורשעו על אותה מסכת עובדתית."על פניו פסק הדין סוטה מהלכות ביהמ"ש העליון", סיכמו.

 

במהלך הדיון היום בבית המשפט, מתח השופט יואל עדן ביקורת חריפה על העובדות שהציגו בפני בית המשפט המשטרה והפרקליטות. "האופן שבו התבצעו העסקאות שנטען כלפיהן כי מדובר בעבירות שוחד התבררו כעסקאות אמת כעסקאות כלכליות שנעשו לאחר התייעצות עם גורמים רלוונטיים", כתב בהחלטה שזיכתה את הנאשמים. "התצהירים שנטען כי הם תצהירי שקר, הוכח כי הם תצהירי אמת", הוסיף וקבע: "מצאתי בטענות שהועלו בהליך זה פרשנות יתר. טענות אשר מתמקדות באווירה אין מקומן בהליך המשפטי - חוש הריח אינו חלק מההליך". עורכי הדין טענו בתגובה לטענות שהעלה השופט כי "אין שחר לכך, התיק מבוסס היטב על ראיות. ביהמ"ש סבר אחרת וזו זכותו". עוד טענו חביביאן ויונגר: "סברנו לאורך כל הדרך שנכון וראוי להרשיע את הנאשמים".

 

דקות לאחר שזוכה בבית המשפט, שוחח אלון חסן עם חדשות עשר ובקול נרגש תיאר את תחושותיו. "יש בית משפט בבאר שבע!", קבע יו"ר הוועד לשעבר, "מהיום הראשון ועד היום האחרון אמרתי שאני חף מפשע ושלא אוותר. אני לא מוכן להודות בפשעים שלא עשיתי".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.