משהו קטן וטוב: "צעדת הגבורה" שחיברה בין צה"ל לניצולי השואה

 
עודכן 01:01 14/04/2018

במקביל ל"צעדת החיים" שנערכה בפולין ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, יזמו מספר מפקדי פלוגות צעדה משותפת לחיילים, אזרחים ושורדים. "רוצים להראות להם שאנחנו זוכרים אותם"

 
 
 
 
 

בזמן שחניכי קורס מפקדי הפלוגות של צה"ל צעדו על אדמת פולין מאושוויץ לבירקנאו, הם חשו את העוצמה שבצעדה משותפת עם ניצולי השואה ואת הצורך בחיזוק ההנצחה. השבוע, כחלק מאירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, הם חנכו את "צעדת הגבורה" שכללה מאות חיילים של חטיבת כפיר ואלפי אזרחים, ביניהם ניצולי שואה, שצעדו בירושלים ובנהריה.

 

יוזם המצעד, סרן (במיל') ליאון ואנונו, מ"פ בחטיבת אלכסנדרוני, סיפר על היוזמה: "הרעיון התחיל במסגרת מסע 'עדים במדים' לפולין שבו השתתפתי לאחרונה". חברו, סרן שי חזה, הסביר איך נהגה הרעיון: "נכנסו לפולין בשני טורים, כשניצול השואה הוביל את המשלחת. הניצול התחיל לבכות ואמר שזה הרגע הכי מרגש בחייו, שאותו לעולם לא יישכח. בשלב הזה נפל לנו האסימון שאם הצלחנו לרגש ככה אדם אחד, בישראל נוכל לעורר את הגאווה לאנשים נוספים", סיפר.

 

 
מצעד הגבורה שנערך לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה
מצעד הגבורה שנערך לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה צילום : חדשות עשר
 

"המטרה היא להראות באופן מוחשי לשורדים שאנחנו זוכרים אותם", אמר ואנונו. שי חזה הוסיף כי "בסופו של דבר חשוב שלא רק נצעד בפולין על האדמה הארורה שהסבים והסבתות שלנו צעדו, אלא שנביא את הדברים האלה גם למדינה שלנו".

 

שמשון ליבני, ניצול שואה, שהשתתף במצעד הגבורה, הודה למארגנים על היוזמה, ואמר: "מקסים להיות עם אנשים צעירים שאכפת להם כל כך - זה הדבר החשוב ביותר. אני מקווה שהמפעל הזה יימשך ויגדל והעיסוק בשואה יראה לדורות הבאים שיש גם במה להתגאות".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.