ארבעה חודשים ללא תזוזה או דיבור במחבוא: הניצול שהפך לטייס

 
עודכן 18:39 12/04/2018

דניאל גולד ברח מהגטו בליטא בגיל 7, ושהה עם אימו במסתור קטן מתחת לבית איכרים טובי לב. 75 שנים לאחר מכן, הוא סיפר על החיים בתוך הבור והגאווה במדי חיל האוויר

 
 
 
 
 

דניאל גולד היה רק בן 7 כשנאלץ להסתתר בתוך מסתור קטן במשך ארבעה חודשים. הוא שרד, עלה לארץ והפך לטייס קרב בחיל האוויר

 

פרופסור דניאל גולד, בן 81, היה בגיל 7 בלבד כשאימו ברחה איתו מגטו שאוולי שבו חי בליטא, למקום מסתור מתחת בית איכרים טובי לב. "סכנת מוות היא הדבר הראשון שנתקלנו בו", סיפר גולד, "נאלצנו להיות נוכחים בתלייה של איש שהבריח אוכל לתינוק שלו. הבנתי היטב את הצורך לברוח".

 

גולד שהה במקום עם הוריו ארבעה חודשים, בתנאים קשים ביותר. "המקום היה בגודל של מטרים בודדים", תיאר גולד, "לא יכולנו כמעט לנוע. בנוסף, הוא לא היה אטום מרעש, ולכן היה אסור לדבר, מקסימום ללחוש לפעמים".

 

 
דניאל גולד, ניצול השואה שהפך לטייס
דניאל גולד, ניצול השואה שהפך לטייס צילום : חדשות 10
 

"רק עם רדת החשיכה זחלנו החוצה כדי להתרחץ ולעשות צרכים", הוסיף גולד, "אכלנו עם משפחת האיכרים את הארוחה היחידה שלנו ביממה. לפעמים הבת הייתה מגניבה לנו מעט מים".

 

האיכר שהחביא את גולד ואימו חשש כמה פעמים שיתגלו, ושקל לשלוח אותם ליער, ולתת להם להתסדר לבד. "פירוש הדבר היה מוות", הבהיר גולד, "לא יכולנו להתקיים לבד ביער".

 

 
דניאל גולד ואביו במינכן בשנת 1946
דניאל גולד ואביו במינכן בשנת 1946 צילום : חדשות 10
 

אך גולד שרד את התקופה הקשה ובנובמבר שנת 1944 שיחררו הרוסים את המקום. הוא עלה לארץ יחד עם הוריו, והתקבל לחיל האוויר, שם שירת כטייס קרב.

 

"הגאווה להתקבל לפסגה של שירות צבאי למען העם", סיפר הטייס לשעבר, "הביאו אותי לשירות שהיה כולו גאווה ומתן. שירתי במשך יותר מ-30 שנה כטייס מילואים, עד שהפסיקו לי את הטיסות". גולד מתנדב במסגרות נוספות עד היום.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.