"יש לנו הזדמנות אחרונה לתקן": כשליש מניצולי השואה עניים

 
עודכן 07:52 12/04/2018

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה 2018, כ-64 אלף מתוך 222 אלף מהניצולים מקבלים הבטחת הכנסה. ח"כ איציק שמולי: "להפסיק את ההבחנה בין ניצולי שואה ולהעניק להם זכויות"

 
 
 
 
 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה: מנתונים רשמיים עולה כי בשנה החולפת נפטרו כ-14,428 ניצולי שואה, וכיום חיים בישראל 222 אלף ניצולים, כש-64 אלף מהם מקבלים הבטחת הכנסה. בין רבע לשליש מהניצולים חיים למעשה מתחת לקו העוני.

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה למען האזרחים הוותיקים, אמר בתוכנית "אורלי וגיא" כי "מדינת ישראל אמנם צריכה להתמודד עם אתגרים רבים בצד החברתי, אך מבחינת ניצולי השואה אנחנו חייבים להפנים שיש לנו הזדמנות אחרונה לתקן".

 

"בשנים האחרונות אמנם נעשו פעולות משמעותיות, אך לא כלפי כולם. יש עדיין ניצולי שואה שאינם מהמעגל הראשון והם לא מקבלים קצבה חודשית ולא זכאים לסיוע רפואי ולסבסוד תרופות", אמר ח"כ שמולי.

 

שמולי הביע תסכול מהבירוקרטיה במדינה בכל הקשור לטיפול בניצולי שואה: "במשך שנים הם לא קיבלו את מה שמגיע להם. המדינה יצרה קריטריונים בין הניצולים שאינם רלוונטים, כמו מקום מחבוא, שנת עלייה ומצב רפואי". עוד הוסיף שמולי כי "אם הם רוצים להחליף את מכשיר השמיעה הם מתבקשים להביא אישור רפואי על כך שזה נגרם כתוצאה מהשואה - ממי הם יבקשו אישור כזה, ממנגלה?".

 

בסיום דבריו, הצביע ח"כ שמולי על שני אתגרים משמעותיים שעומדים בהתייחסות לניצולי השואה ולזיכרון השואה. ראשית, התייחס לכך ש-45% מהניצולים סובלים מבדידות, "בני הנוער והסטודנטים חייבים להירתם כד לא להשאיר אותם לבד", אמר. בנוסף, התייחס לחקיקת "חוק השואה הפולני": "השנה ראינו כיצד פרלמנט במזרח אירופה ולא ארגון קיקיוני נאצי מקדם הכחשת שואה. אנחנו חייבים להילחם נגד התופעות הללו ולשמר את זיכרון השואה לנצח".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.