"אולי אתרגש על הבמה": שישה ניצולי שואה ידליקו הערב משואה

 
עודכן 18:08 11/04/2018

אבא נאור, שאיבד את משפחתו בשואה, סיפר על המעמד המרגש: "פתאום נודע לי שנהייתי סטאר". כששירת בשב"כ סייע בעלייה מאתיופיה: "מאושר שיצא לי להחזיר קצת ממה שקיבלתי"

 
 
 
 
 

שישה ניצולי שואה ידליקו הערב (רביעי) משואות בפתח העצרת הממלכתית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם. אחד מהם הוא אבא נאור, יליד ליטא בן 90, שידליק משואה בליווי נכדתו, דנה. בראיון ל"חמש עם רפי רשף" שיתף נאור בזכרונות מהמלחמה וגם בתחושותיו לקראת הדלקת המשואה.

 

מאז שהסתיימה מלחמת העולם השנייה, נאור חזר לליטא וגויס לצבא, ואז עלה ארצה, הצטרף לשב"כ ולמוסד, ואף השתתף במבצע להעלאת יהודי אתיופיה. כעת, הוא מספר בגאווה כי את יום הולדתו ה-50 חגג במהלך אותו מבצע בסודאן. "אני מאושר שיצא לי להחזיר קצת ממה שאני קיבלתי, גם אני באתי בעלייה", סיפר נאור.

 

נאור אמר כי הדלקת המשואה לא היה רעיון שלו, אלא של נכדתו, ומשתף כי לא היה יוזם זאת על דעת עצמו. "פתאום נודע לי שנהייתי סטאר", אמר, "זו הייתה הפתעה כי אני לא אוהב פרסומת, לבד לא הייתי עושה את זה אף פעם". כשנשאל נאור אם הוא מתרגש לקראת המעמד המכובד, ענה: "האמת - לא. אני יודע שזה משהו מיוחד לפי הטלפונים, הרבה אנשים מתרגשים מאוד. אולי אני אתרגש כשאעמוד שם על הבמה ואדליק את המשואה, בינתיים אני רגוע מאוד".

 

 
אבא נאור
אבא נאור צילום : חדשות 10
 

נאור נזכר באירועים הקשים מהמלחמה, "לא לקח הרבה זמן וירו באח שלי שהיה רק בן 14, זה לא היה פשוט". נאור המשיך לשתף כיצד לאט לאט הצטמצמה סביבו משפחתו. "נשארנו משפחה קטנה, אני ואח קטן שהיה כבר בן חמש, אמא ואבא. קודם כל הוציאו את אבא, אחרי כמה שבועות הוציאו את אמא עם אחי למחנה השמדה, כמה שבועות אחרי זה הוציאו אותי לכיוון בוואריה, למחנה עבודה".

 

במחנה העבודה אליו נשלח נאור, נפגש עם אביו לאחר כשנה שלא התראו, נאור באותו השלב לא ידע האם הוא חי או מת, "נכנסנו אני והחבר שלי, גם האבא שלו וגם האבא שלי היו שם, כמעט ולא הכרנו אותם". עוד הוסיף נאור, "הייתי צריך להתעמק קצת כדי לזהות אותו בדיוק, הייתי חצי בשוק, לא ידעתי שהוא חי למרות שהיינו כמה קילומטרים אחד מהשני, לא ידענו".

 

 
יום השואה לוח שידורים
יום השואה לוח שידורים צילום : חדשות 10
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.