דירוג החופש: סוריה בתחתית, האם ישראל נחשבת מדינה חופשית?

 
עודכן 07:46 11/04/2018

חשבון פשוט: ארגון freedom house הוריד את ציונה של ישראל במדד החופש. לצד תקשורת "חופשית למחצה" וחקיקה נגד ארגונים, ישנה מערכת משפט עצמאית וקיום בחירות תקינות

 
 
 
 
 

ארגוןfreedom house מדרג מדי שנה את מדינות העולם לפי מידת החופש שלהם במספר קטגוריות: זכויות אזרח, חופש פוליטי ומידת הדמוקרטיה. ע"פ הדירוג, ישראל נחשבת מדינה חופשית, אך ציונה במדד ירד מ-80 אשתקד ל-79 השנה. עוד עולה מהמדד, כי 45% מהמדינות מוגדרות חופשיות, ורק רבע אינן חופשיות. למועדון המפוקפק הצטרפה השנה טורקיה, כשאחרונה בדירוג היא סוריה עם ציון שלילי. מנגד בראש הדירוג ניצבות בציון מושלם שלוש הסקנדינביות (נורבגיה, פינלנד, שבדיה).

 

ציונה של ישראל בזכויות האזרח ירד, מה גם שזו השנה השלישית ברציפות שהתקשורת מוגדרת "חופשית למחצה". הציון ירד בעיקר בגלל הדוח שהתייחס לחקיקה נגד ארגונים לא ממשלתיים שנועדה למנוע מהם מימון ותמיכה בינלאומיים. ע"פ המדד, הארגונים הללו מוגדרים "קריטיים" לחופש אזרחי.

 

 
הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט
הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט צילום : חדשות עשר
 

שתי התפתחויות מרכזיות בשנה החולפת, שהופיעו במדד הארגון, הובילו אף הם להורדת הציון בקטגוריית שלטון החוק: החשדות והחקירות נגד ראש הממשלה נתניהו, דבר שפוגע בתפקוד הממשל, וקידום החקיקה שנועדה למנוע כניסת פעילים ותומכים של ה-BDS לגבולות ישראל. דבר נוסף שהשפיע לרעה על הדירוג הוא האפליה של האוכלוסייה הערבית בחינוך, ברווחה ובגישה לדיור. בנוסף, ישנה התייחסות למבקשי המקלט שיכולים להיכלא לשנה ללא קיום משפט. הדוח אף מתייחס לאיומי הטילים והרקטות על תושבי עוטף עזה ורמת הגולן ולאינתיפאדת היחידים.

 

למרות כל הנושאים הבעייתיים, ישראל זכתה בציון גבוה על כך שישנה מערכת משפט עצמאית, שהאופוזיציה מתנהלת בצורה חופשית ועל כך שנבחרי הציבור נבחרים בבחירות תקינות והם חופשיים לפעול למימוש מדיניותם.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.