החובש שנפגע בלבנון השנייה וסובל מטראומה: "חוזר אליי בלילות"

 
עודכן 07:45 10/04/2018

מיכאל זמיר וגדוד הצנחנים בו שירת נפגעו מטילי חיזבאללה בבית בלבנון. 9 נהרגו, עשרות נפצעו, ומיכאל שטיפל בהם סובל מאז מפוסט-טראומה. "הייתי שמח למחוק את הזכרון מאז"

 
 
 
 
 

מיכאל זמיר היה חובש בצנחנים שנקרא למילואים במלחמת לבנון השנייה. באחד הלילות לוחם חיזבאללה ירה שני טילים על בית בו היה עם חבריו לגדוד, תשעה נהרגו ועשרות נפצעו. מיכאל נותר לבדו לטפל בפצועים וזכה בצל"ש. מאז הוא מוגדר כפוסט טראומתי.

 

"בשעת צהריים מוקדמת הבטתי מעבר לחלון וראיתי כדור אש טס לכיווני. זה היה המלווה בשריקה עם רעש חזק ולא אופייני. היה לי דז'ה וו כמה דקות אחר כך כשירו את הטיל הנ"ט השני", סיפר.

 

 
מיכאל זמיר, מוגדר כפוסט טראומתי לאחר שנפצע במלחמת לבנון השנייה
מיכאל זמיר, מוגדר כפוסט טראומתי לאחר שנפצע במלחמת לבנון השנייה צילום : חדשות עשר
 

"עשיתי כמה צעדים לתוך ענן עשן וראיתי תמונה נוראית. הפצועים היו שרועים בכל פינות החדר. כבר בשנייה הראשונה זיהיתי את חלק מהחברים שלי שנהרגו", נזכר מיכאל. "פעלתי על אוטומט והתחלתי לטפל לפי מה שלמדתי בבית הספר לרפואה. בלי להתייחס אישית לפי מידת הקרבה, רק לחומרת הפציעה".

 

"אני זוכר כל שניה מאותו יום. אני זוכר מה עשיתי, את מי ראיתי, ממי נפרדתי. את רוב הזיכרונות הייתי שמח למחוק, אך הם הפכו לחלק ממני ובשנים האחרונות למדתי להתמודד עם זה", אמר מיכאל וסיפר שבכל לילה אירועי אותו יום חוזרים אליו בחלומות.

 

מיכאל הסביר שהוא מצליח להתמודד בעיקר בזכות רעייתו כשחוזרים אליו הרגעים הקשים. "היא יודעת לזהות את הסיטואציה, מרגיעה אותי ומכניסה אותי לפרופורציה. כשהיא לא לידי אני קצת אבוד". "הצעתי לה נישואין שבועיים לפני המלחמה והיא חיכתה לאורך כל השיקום שעברתי בבית החולים, כולל השיקום הנפשי, שאותו אי אפשר לרפא וימשיך איתי לכל החיים. היא הסכימה להיות תמיד לצדי שזו העזרה הכי טובה".

 

מיכאל הוא עו"ד פלילי בירושלים, סיים הסמכה כעורך דין ועובד במשרד פרטי. לו ולרעייתו יש שתי בנות ובן.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.