"חשבון פשוט": המספרים מאחורי מלחמות הסחר והשלכותיהן

 
עודכן 02:38 09/04/2018

טראמפ הכריז על הטלת מכסים על מוצרים מסין ומאירופה במטרה להגן על התוצרת המקומית, אך כשמתבוננים בהיסטוריה של מלחמות אלו רואים שהתוצאה הרצויה אינה בהכרח זו שמושגת

 
 
 
 
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נבחר בין היתר בשל הבטחתו להילחם בגלובליזציה שהביאה לאבטלה באמריקה. בתגובה הטיל טראמפ מכס על מוצרים לא אמריקניים במטרה לעודד רכישה של מוצרים מתוצרת מקומית ולמעשה פתח במלחמת סחר.

 

המוצרים עליהם הטיל טראמפ מכסי מגן הם בין היתר: מכונות כביסה, לוחות סולריים. איך המכסים המשפיעים ביותר על הכלכלה האמריקנית והעולמית הם המכסים על אלומיניום ופלדה.

 

 

המכסים האלה מובילים את ארצות הברית לעימות חזיתי עם סין. רק בַּשבוע שעבר פרסמה וושינגטון רשימה של 1300 מוצרים סיניים, שיוטל עליהם מכס. סין הגיבה בשורה של מכסים מצידה. גם באירופה, טראמפ החליט להטיל מכסים על מכוניות אירופיות אבל האירופים לא נשארו חייבים. הם מאיימים במכסים על מוצרים אמריקניים כמו אופנועי הארלי דיווידסון.

 

כדי להבין מה ניתן לעשות אפשר ללמוד מההיסטוריה. במאה ה-19, איטליה המתאחדת ביקשה להטיל מכסים על צרפת במטרה לחזק את הכלכלה המקומית החדשה. צרפת העשירה יותר הגיבה במכסים משלה שמוטטו את הייצוא האיטלקי.

 

בארה"ב, בשנות ה-60 של המאה הקודמת, גרמניה וצרפת הטילו מכסים על העופות האמריקניים. ארה"ב הגיבה במכסים משלה על שלל מוצרים, מברנדי צרפתי ועד מכוניות פולקסוואגן. ארה"ב שוב הייתה בצד המפסיד. מלחמת העופות דרדרה גם את תעשיית הרכב, דבר שהוביל לפשיטת רגל של קרייזלר וג'נרל מוטורס ולפיטוריהם של עשרות אלפי עובדים ועובדות.

 

בסופו של דבר, נראה שמלחמת סחר מזיקה למי שאנחנו רוצים להגן עליהם. תעשיית הפלדה האמריקנית נהנתה ממכסי מגן במשך עשורים. היא הפכה ללא יעילה, לא מתקדמת טכנולוגית ולחסרת יכולת להתחרות. בתוך 16 שנים נוספו לה 51,000 מובטלים ומובטלות.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.