הנייה השתתף בהלווית העיתונאי בעזה: "רצח שמראה את האמת"

 
עודכן 13:57 07/04/2018

בכיר חמאס השתתף ביחד עם מאות אנשים בהלווית יאסר מורתג'א. צה"ל: "בודקים את האירוע". ח"כ טיבי: "יש להקים ועדת חקירה". חברתו של העיתונאי: "חלם על לצאת מעזה"

 
 
 
 
 

מאות בני אדם השתתפו היום (שבת) בהלוויתו של העיתונאי בן ה-30 יאסר מורתג'א, אב לבן שנתיים, בהם ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה. בצה"ל הודיעו כי הם בודקים את התקרית.

 

במהלך ההלוויה, אמר הנייה: "העיתונאים מקדישים את חייהם במטרה להעביר את המסר על זכותו של העם הפלסטיני. הם מעבירים את תמונתה של פלסטין שנלחמת על האדמה שלה. היום אנחנו עומדים מול יאסר, שיצא עם מצלמה במטרה להציג את האמת ואת הזכות להתמודד עם הכיבוש הרודן, ובמטרה להעביר את התמונה של העם הלוחם הזה שנמצא תחת מצור מזה יותר משבעים שנה.

 

"אני מברך את כל העיתונאים ואנשי התקשורת שנהרגו בעבר או נפצעו במטרה להעביר את תמונת העם המקופח שנמצא תחת מצור בעזה ובכל אדמות פלסטין. היום אנחנו עומדים מול השהיד הזה הגיבור אשר הקריב את חייו כמו כל האחים העיתונאים שהגיעו לגבולות רצועת עזה. זו מערכה בשדה הקרב התודעתי. האויב הציוני באינתיפאדה השנייה ניסה לשנות את התודעה - מדובר בתודעה חדשה של דור פלסטיני חדש. צעדת השיבה - היא קרב בשדה קרב האמת והתודעה ובראשה זכות השיבה הקדושה לכל שטחי פלסטין.

 

"אם יאסר נהרג, אז העם הפלסטיני יוכל לייצר אלף כמוהו יאסר שיעבירו אמת לכל העולם - בתמונה, ובאומץ - צד לצד עם בני העם הפלסטיני".

 

מוקדם יותר, הנייה אמר בראיון לאתר "א-רסאלה" כי "הכיבוש הציוני נחשף בפני העולם ובפני הציבור הבינלאומי בשל הפשעים שהוא מבצע נגד העם הפלסטיני. הרצח המכוון של העיתונאי הפלסטיני מעביר לכולם את האמת. האויב הציוני ממשיך בהרג הזה בתמיכה מלאה של ארה"ב ותוך שתיקה בינ"ל". עוד אמר הנייה כי "עלינו לומר לעולם שמדיניות שכזו לא תוכל למנוע מעמנו להמשיך בצעדיו שמטרתן לשבור את המצור על רצועת עזה". בהמשך פנה לעיתונאים והוסיף כי "אנשי התקשורת הם חלק בלתי נפרד מהמאבק והם עומדים בקו האש הראשון. אם יאסר נהרג, אז אפשר להצמיח אלף כמוהו".

 

 
הלוויית העיתונאי הפלסטיני יאסר מורתג'א שנהרג במהלך "צעדת השיבה" ברצועת עזה
הלוויית העיתונאי הפלסטיני יאסר מורתג'א שנהרג במהלך "צעדת השיבה" ברצועת עזה צילום : רויטרס
 

הנה אוואד, חברתו הקרובה של מורתג'א, אמרה ל-AP שהוא חלם על לטייל ולאחרונה קיבל מילגה מאל-ג'זירה במטרה שיעבור השתלמות בדוחא שבקטאר. "הוא לא דיבר הרבה על פוליטיקה ובעיקר הביע תשוקה כלפי העבודה שלו".

 

העיתונאי ודיע עואודה מסר לחדשות עשר: "הפגיעה גם בעיתונאים הפלסטינים בעזה מהווה עוד הוכחה לכך שפקודות הפתיחה באש הינן בלתי חוקיות בעליל כי המשמעות הינה פגיעה באזרחים ומפגינים ללא הצדקה. הפגיעה בחמישה עיתונאים והריגתו של עמיתנו, העיתונאי יאסר מורתג'א, שהיה עם בגדי עיתונאי וצילם רחוק מאוד מהגדר הינה חטא על פשע. יש לחקור ולהביא לדין את אלה שהינם אחראים לפגיעה באזרחים ובעיתונאים. זאת הזדמנות לקרוא גם לקולגות הישראלים היהודים להצטרף לקריאה אנושית ואתית זאת".

 

על פי דיווחים, העיתונאי לבש אפוד עם המילה עיתונות והחזיק מצלמה בזמן שנורה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, הוא נפצע בביטנו וכל המאמצים להציל את חייו נכשלו. "היה ניתן לזהות שאנחנו עיתונאים", אמר לרויטרס צלם העיתונות אשרף אבו אמרה, שעמד ליד מותרג'א בזמן שנורה. "היינו כ-250 קילומטרים מהגדר", הוסיף, "כוחות הביטחון הישראלים פתוח באש ואנשים נפצעו. שנינו רצנו במטרה לצלם את הזירה ואז הוא נפל על הקרקע. צעקתי לעברו, אבל הוא לא הגיב ואז ראיתי שיש סביבו דם. הבנתי שהוא נפצע בצורה חמורה ואז לקחו אותו לטיפול".

 

בצה"ל הודיעו בתגובה כי "אנחנו פועלים מול ארגון הטרור חמאס המנסה להפוך את אזור הגדר עם ישראל למרחב לחימה תת-ועל-קרקעי, כשבמרחק של עשרות מטרים מהגדר, מצויים יישובים ואזרחים ישראלים. המשימה של צה״ל היא להגן על יישובים אלה ולמנוע חדירה לתוך ישראל".

 

 
מפגין במחאת הצמיגים בעזה
מפגין במחאת הצמיגים בעזה צילום : רויטרס
 

עוד הוסיפו בצה"ל כי "מזה שבועות צה״ל מזהיר מהתקרבות לגדר וקורא לתושבי עזה שלא לציית להוראות ארגון הטרור חמאס ולהימנע מפעולות טרור ופעולות אלימות אחרות נגד ישראל. למרות זאת, מאז יום שישי שעבר צה"ל התמודד עם עשרות אלפי אנשים שמתקרבים לגדר, הכל בהובלת חמאס. כוחות צה״ל מתמודדים עם ירי נגדם, הנחת מטענים על הגדר, השלכת רימונים, יידוי בקבוקי תבערה ואבנים ומיסוך עשן למניעת פעולת חיילי צה"ל".

 

עוד ניתנה התייחסות להתנהלות הצבא בשטח. "כוחות צה"ל פועלים בהתאם להוראות ברורות המיועדות לתרחיש הנוכחי. הכלים שצה״ל משתמש בהם כוללים אזהרות, אמצעים לפיזור הפגנות, וכמוצא אחרון, ירי חי באופן מדויק ומדוד. צה״ל מחויב למנוע חדירה לשטח ישראל ואיומים נגד כוחותיו ונגד אזרחי ישראל. צה"ל לא מכוון ירי לעבר עיתונאים. הנסיבות בהן נפגעו עיתונאים לכאורה מירי של כוחות צה״ל אינן מוכרות, והן נבדקות".

 

בתוך כך, חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) כתב בתגובה לאירוע בחשבון הפייסבוק שלו כי "ישראל מתנקשת גם בעיתונאים. יאסר שהיד. התהילה והנצח לזכרם של השהידים". בנוסף, דרש טיבי להקים ועדת חקירה בנושא.

משרד הבריאות הפלסטיני בעזה פרסם מוקדם יותר נתונים הקשורים להפגנות שנערכו סביב גדר המערכת ביום שישי שעבר וביום שישי האחרון. מהנתונים שפורסמו עולה כי מאז תחילת ההפגנות ביום שישי שעבר נהרגו 29 בני אדם ו-2,850 נפצעו, בהם 1,296 מאז חיה. 79 פצועים נמצאים במצב קשה.

 

 
מחאת הצמיגים בעזה
מחאת הצמיגים בעזה צילום : רויטרס
 

בד בבד, כ-1,000 איש השתתפו בהפגנה שמארגנת ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל בסכנין, זאת כאות הזדהות ותמיכה עם ההפגנות בעזה. ד"ר יעלה רענן, תושבת כיסופים, נאמה בהפגנה בסכנין ואמרה כי "ביחד נשחרר את פלסטין מהמשטר הפשיסטי".

 

בתוך כך, ארה"ב הטילה וטו על הצעת החלטה במועצת הביטחון של האומות המאוחדות לחקור את האירועים. בנוסף, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף אמש את ישראל על תגובתה לאירועי "מחאת הצמיגים" בגבול רצועת עזה.

 

בהודעה שהוציאה נשיאות הרשות באמצעות סוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" נכתב כי הם "מגנים בחריפות את פעולות ההרג והדיכוי שמבצעים כוחות צה"ל נגד מעשי הציבור השקטים שהביאו להרוגים ולפצועים רבים ברצועה". הרשות הדגישה את "הצורך הדחוף בפעילות בינ"ל להגנה על העם הפלסטיני אל מול הכיבוש, שמשתמש בהרג ודיכוי במטרה להשתיק את הזכויות ואת הצדק הפלסטיני".

 

כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול בסמוך לגדר המערכת ברצועה והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, והגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל פתחו באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות, בהם תותחי מים לכיבוי שריפות ומאווררי ענק.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.