תחקיר: מחסור חמור ברופאים, לחצים ואיומים בביה"ח יוספטל

 
עודכן 10:00 12/03/2018

מתמחים נמנעים מביה"ח באילת, ומטופלים מעידים על המתנה של שעות. הרופאים גם לא מקבלים פיצוי כלכלי על עודף תורנויות. ג', רופא ביוספטל: "מפחדים לפנות לתקשורת"

 
 
 
 
 

תחקיר של התוכנית "אורלי וגיא" חושף כשלים חמורים בבית החולים יוספטל שבאילת, ופחד מפני חשיפת המצב בפומבי - שמעמידים בספק את יכולתו של ביה"ח להתנהלות תקינה.

 

ביוספטל מחסור גדול ברופאים, גם ביחס לבתי חולים אחרים. "יש 14 תקנים אבל מאוישים רק 8, כי לא מצליחים להביא רופאים לאילת", סיפר ג', רופא בביה"ח. מטופלים סיפרו על המתנה של 4.5 שעות ואפילו 7 שעות כשלפעמים גם לא היו מיטות לקבל אותם: "ברוכים הבאים לאילת, אין לכם מה לעשות פה".

 

בתחקיר נמצא גם כי מתמחים לא מקבלים פיצוי כלכלי על עודף תורנויות, למרות שחלקם עובדים שש משמרות רצופות, כולל בסוף השבוע. "כל העובדים במיון עובדים ארבעה סופ"שים בחודש", סיפר ג', "אם נצא נגד המערכת עשויים לשרוף אותנו. אמרו לנו תגיעו לאילת לתקופה מסוימת ובהתאם לזה ניתן לכם התמחות שתרצו באחד מבתיה"ח של כללית בארץ. אנחנו מפחדים שבמידה ונפנה לתקשורת יטרפדו לנו את ההתמחות".

 

 
בית החולים יוספטל באילת
בית החולים יוספטל באילת צילום : ערוץ עשר
 

מנהל יוספטל, ד"ר אלדר ברקוביץ', הסביר כי הסיבה להיעדר הפיצוי לעודף התורנויות, כנהוג בבתי חולים אחרים, טמון בכך שהרופאים הצעירים מוגדרים רופאים פנימיים ולא מתמחים. "פנו אליי והעברתי בקשה להנהלת הכללית, שהעבירה בקשה לממונה על השכר במשרד הבריאות ולהסתדרות הרפואית, על מנת להחריג אותם", סיפר ברקוביץ', "אתמול התהליך הזה הסתיים, והתקציב לכך אושר".

 

"הרופאים של באמת נקרעים עד הקצה, הרבה מעבר למה שמקובל במערכת", סיפר מנהל חדר המיון ביוספטל, ד"ר ארד, "חלק מהבעיות הן בעיות יסודיות של מערכת הרפואה הציבורית בישראל, בעיקר בפריפריה". האשמה לטענתו במדיניות הבריאות של המדינה, של משרד הבריאות. "עדיין לא קרה שום דבר", הוא אמר, אבל ברור שהמצב מסכן את התפקוד התקין של בית החולים היחיד באילת.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.