הטפטוף שהפך למבול: כך שינו הטפטפות מקיבוץ חצרים את העולם

 
עודכן 09:39 12/03/2018

בסוף שנות החמישים, התבצע הניסוי הראשון של "נטפים" בהשקיה בזרם מים עדין. מאז הן נכנסו לכל גינה, חצר או שדה, ושדרגו את חייהם של חקלאים הרחק מעבר לים. 70 על 70

 
 
 
 
 

היום הן כבר חלק מכל גינה, חצר או שדה, משמיעות את הרחש המוכר של זרם המים העדין. אבל הניסוי הראשון בטפטפות התבצע בקיבוצים בישראל כבר בסוף שנות החמישים.

 

"נטפים התחילה בקיבוץ חצרים", אומר רן מידן, מנכ"ל נטפים, "ואחרי זה אמרו, אולי זה יכול להתאים גם במרכז הארץ. אבל אחרי זה הבינו שההזדמנות הגדולה היא מחוץ לישראל".

 

מאז, הפכה ההמצאה הישראלית ללהיט עולמי ולפתרון יעיל וחסכוני למקומות יבשים. אבל סיפור ההצלחה של הטפטפות גדול הרבה יותר מהשקייה בלבד: בהודו למשל, ההמצאה הישראלית הביאה למהפכה של ממש ולהעצמת היכולות הכלכליות של תושבי חלקים גדולים במדינה.

 

 
טפטפות של קיבוץ נטפים
טפטפות של קיבוץ נטפים צילום : הצינור עם טל ברמן
 

"החלק המרגש הוא כשאתה בא להודו, ופוגש נשים שלפני כן עשו עבודה מאוד מאוד קשה", אומר מידן, "היום היא מפעילה את הכל דרך הסמארטפון שלה. יש להן זמן להיות עם הילדים והן מרוויחות הרבה יותר כסף".

 

ועוד משהו שאולי לא ידעתם: מה הקשר בין מערכת ההשקייה הקיבוצית לכיפת ברזל? בחברת "נטפים" מסבירים שכיום משתמשים בטכנולוגיית יירוט הטילים הישראלית על מנת לשלוט מרחוק במערכות ההשקייה.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.