משבר המים בקייפטאון: "בקרוב ייגמרו המים בברזים"

 
עודכן 05:27 16/02/2018

דרום אפריקה נמצאת בבהלה גדולה, שכן בקרוב לא יהיו עוד מים בבירה והתושבים ייאלצו לקבלם בנקודות איסוף. "לישראל יש מה להציע בנושא התפלת מים" • לונדון את קירשנבאום

 
 
 
 
 

קייפטאון שבדרום אפריקה נמצאת במשבר מים ענק, ארבעה מיליון בני אדם חיים בה, המים שלה עומדים להיגמר והתושבים ייאלצו לאסוף מים מנקודות איסוף. ד"ר קלייב ליפקין, מנהל מרכז ניהול מים חוצה גבולות במכון הערבה וישראלי שנולד בדרום אפריקה ומתמחה בטכנולוגית התפלה, חזר מביקור דחוף ביוהנסבורג והסביר ב"לונדון את קירשנבאום" על המצב.

 

"כרגע קייפטאון כולה בפאניקה כי בתוך פחות מחודשיים ייגמרו המים בברזים", הסביר ד"ר ליפקין. "עניין המשבר במים והצריכה והאספקה הוא עניין גלובאלי, כל עיר גדולה צריכה להתייחס לזה. זה קרה בעבר בסאו פאולו בברזיל וגם בלוס אנג'לס יש בעיות בנושא המים".

 

 

ד"ר ליפקין הסביר כי התפלה היא פתרון שעשוי לסייע לדרום אפריקנים: "הדבר הכי חשוב, זה תכנית לטווח הקצר וחשוב יותר - תכנית לטווח הארוך שתכלול מתקני התפלה. ביוהנסבורג רצו לשמוע אותי כי ישראל היא המדינה היחידה שבנתה בעשר השנים האחרונות חמישה ממתקני ההתפלה הכי גדולים בעולם. יש לנו הרבה מה להציע מניסיוננו וגם בקליפורניה יש חברות ישראליות שפועלות".

 

הסיבה שלא פעלו קודם היא מפני שהתפלה היא עסק יקר. "ההחלטה להשקיע בהתפלה בישראל הייתה בשנות התשעים. המתקן הראשון שהוקם באשקלון היה ב-2005, כלומר - זה לוקח זמן. העלות של המתקן הייתה רבע מיליארד דולר. השאלה היא אם יש להם את הכסף, והם צריכים התערבות של הסקטור הפרטי. הבעיה שלהם היא שקשה לשכנע חברות להשקיע שם בגלל המצב הכלכלי בדרום אפריקה".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.