לא רק החיות בסכנה: המאבק בסחר העולמי בשנהב • חשבון פשוט

 
עודכן 01:52 12/02/2018

היוקרה שמייחסים לחטי החיות הביאה לפגיעה אנושה בהן. סין והונג קונג כבר הכריזו על איסור בסחר, שעבר למדינות השכנות. לאחרונה אף נרצח חוקר שעמד לפרסם דוח בנושא

 
 
 
 
 

הסחר בחטי השנהב של פילים כבר גרם להיעלמותה של מחצית מאוכלוסיית הפילים בעולם עד 1989, אז הוצא איסור גלובלי על סחר בשנהב. מחיר קילו שנהב בסין הגיע ל-1,100 דולר והוא נחשב לחומר יוקרתי לייצור פסלים לבית ותכשיטים.

 

לכן השוק לשנהב הפילים התבסס עד לאחרונה על סין. 70% מהשנהב בעולם הגיע לשם ויצר תעשיית ציד לא חוקי. בתחילת המאה ה-20 היו באפריקה 10 מיליון פילים, היום יש פחות מ-500 אלף. 30 אלף פילים ניצודו בכל שנה, 55 בכל יום - גם היום.

 

לפני שנה התרחשה תפנית בעלילה, כשממשלת סין הכריזה על איסור על סחר בשנהב בשטחה, שנכנס לתוקף החל מ-1 בינואר 2018. לפני שבועיים החליטה גם הונג קונג על איסור דומה, אבל הסוחרים מוצאים שווקים אחרים. לפי ארגון save the elephents - בלאוס, וייאטנם ומיאנמר מתפתח שוק גדול למוצרי שנהב, זולים יותר משהיו בסין.

 

 
אנשי מכס בסין עם שנהב שהוברח מאפריקה
אנשי מכס בסין עם שנהב שהוברח מאפריקה צילום : רויטרס (ארכיון)
 

אבל לא רק בעלי החיים בסכנה. בשבוע שעבר נרצח אסמונד בראדלי מרטין, אחד מחוקרי התחום הבכירים בעולם, שעמד לפרסם דוח על השינוי בסחר הלא חוקי בעקבות האיסור הסיני. הוא נרצח בדירתו שבניירובי, בירת קניה, בדקירות סכין. מרטין גם חקר תחום מדאיג נוסף - סחר בקרני קרנפים, שמהן מייצרים תכשיטים.

 

הפגיעה באוכלוסיית החיות האלה היא אשמה ישירה של האדם, אבל יש לא מעט ניסיונות לתקן. עוד מוקדם להבין את השפעת החוק הסיני על היקף הסחר, אבל הציידים לא מתכוונים לוותר כל כך מהר.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.