"חשבון פשוט": הקורבנות השקטים של המלחמות

 
עודכן 11:53 08/02/2018

מחקר משותף של האוניברסיטאות ייל ופרינסטון בדק שמורות מוגנות של בעלי חיים ב-19 מדינות, בתקופה של 64 שנים. התגלה כי התמשכות האלימות, ולא עוצמתה, משפיעה על החיות

 
 
 
 
 

חוקרים מאוניברסיטאות העילית האמריקניות ייל ופרינסטון בדקו 126 שמורות מוגנות של בעלי חיים ב-19 מדינות, שבהן מגוון ביולוגי רחב. מדובר במאות אוכלוסיות שונות של בעלי חיים שסבלו לעתים ממלחמות בתקופה שנעה בין השנים 2010-1946.

 

מהסקירה הבינו החוקרים, שלא עוצמת האלימות היא שמשפיעה על הישרדותן של חיות הבר, אלא התמשכות האלימות לאורך זמן. עוד התגלה כי 25% משטחי הבר שנבדקו סבלו ממלחמות שנמשכו תשע שנים לפחות.

 

 
90% מחיות הבר אבדו במדינה. שמורה של פילים במוזמביק
90% מחיות הבר אבדו במדינה. שמורה של פילים במוזמביק צילום : רויטרס
 

לפי המחקר, המלחמה משפיעה על בעלי החיים לא רק כשהם נפגעים מאש הכוחות - בתקופות מלחמה, לוחמים צדים את חיות הבר לשם מאכל בשטח, ואף סוחרים בשנהב של פילים ובקרניים של קרנפים תמורת נשק וכסף.

 

עקב העובדה שהקרבות היו לרוב בשטחי בר, אוכלוסיות בעלי החיים במדינות מסוימות סבלו במיוחד. 90% מחיות הבר אבדו במוזמביק, בעוד שאוכלוסיות הפילים וההיפופוטמים באוגנדה הוכחדו כליל. בקונגו, 95% מאוכלוסיית ההיפופוטמים נעלמה במהלך המלחמה במדינה, שאירעה בין השנים 2003-1994.

 

עם זאת, המחקר גם מציין דוגמה למקרים הפוכים במדינות הסובלות ממלחמות - הדייגים בסומליה ובתימן לא מתקרבים לשוניות האלמוגים, זאת עקב חשש לשוד על ידי הכוחות הלוחמים, ובעקבות כך השוניות פורחות.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.