הדולפינריום ייהרס: ההסכם שיטיב עם בעלי הנכס על חשבון הציבור

 
עודכן 00:17 06/02/2018

עיריית ת"א חתמה עם יוסף בוכמן על עסקה שלפיה בתמורה למתחם הוא יקבל ללא מכרז זכויות בנייה באזור אחר בעיר. "מוזר שנתנו לו את הקרקע היחידה שנותרה מול הים" • אנליסט

 
 
 
 
 

מתחם הדוליפנריום, שעומד שומם מאז היה מוקד עלייה לרגל באמצע שנות ה-80, עומד להיהרס בקרוב. אך העסקה, שנחתמה בין עיריית תל אביב לבעל הנכס, יוסף בוכמן, תיטיב בעיקר איתו ולא עם התושבים. במסגרתה המתחם ייהרס, רצף החוף שנבלם ע"י הדולפינריום ייפתח מחדש ובוכמן יקבל ללא מכרז את זכויות הבנייה במתחם העירוני מעבר לכביש ששווי מוערך ברבע מיליארד שקלים.

 

אחת הבעיות בעסקה, מתייחסת לתושבי שכונת "מנשייה" שגרו במקום שעתיד להפוך לפרויקט נדל"ן יוקרתי. באזור שאכלס בעבר את השכונה יכולים לבנות מוסדות ציבוריים בלבד. העירייה לא רצתה שלאזרחים תהיה עילה לתביעה, ולכן נעשתה הצרחה בין שני אזורים שונים. עו"ד שלי דביר, לשעבר חברת מועצת העירייה אמרה: "מוזר שנתנו לבוכמן את הקרקע הפנויה היחידה שנותרה מול הים".

 

חוזה החכירה של בוכמן היה אמור להסתיים ב-2027. אם עיריית ת"א הייתה מחכה תשע שנים היא הייתה מקבלת את הנכס ללא תשלום, אך בעירייה לא רצו לחכות והחליטו להרוס את המתחם. יואב דוד, אדריכל העיר תל אבי-יפו אמר על הריסת המתחם: "יש לנו תכניות בנייה מאושרת שיאפשרו לנו לפנות את המקום ולפתוח רצף אחד של טיילת".

 

במסמך ששלחו ממנהל מקרקעין ישראל למבקר המדינה נכתב כי "עשוי להתעורר מי שיאמר שהקרקע הסחירה בתוכנית צריכה לשוב לבעליה המקוריים. במקרה כזה המדינה עלולה לאבד את הבעלות על כל המשתמע מכך".

 

ממנהל מקרקעי ישראל נמסר: "אין קשר בין העסקה לבין מפוני שכונת מנשייה. אלמלא העסקה הנוכחית, הקרקע המזרחית לא הייתה משנה את ייעודה למגורים - והדרך לשינוי זה נסללה רק בעקבות המתווה. החלופה הנבחרת להריסת הדולפינריום אושרה על ידי כלל הדרגים ברשות, במשרד המשפטים, בבתי המשפט ובמוסדות התכנון - כך שמוקסמו התועלות בהיבט הציבורי והכספי".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.