האם נאום של נתניהו במוסקבה זירז את החוק הפולני?

 
עודכן 16:55 01/02/2018

רה"מ התייחס בנאומו לקורבנות ולגיבורים שמתו כדי לעצור את הנאצים. ייתכן שהדברים התפרשו על ידי ממשלת פולין כהזדהות עם הצד הרוסי בוויכוח לגבי המרד בסוביבור • הפרשנות המלאה הערב בלונדון וקירשנבאום

 
 
 
 
 

במהלך ביקורו ברוסיה, בשבוע שעבר, הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו למוזיאון היהודי ונשא שם נאום. "הדבקות באמת ביחס לעבר היא צעד הכרחי כדי לקחת אחריות לקראת העתיד", אמר, יש כאן שאלה של צדק עם הקורבנות, מול מכחישי השואה למיניהם".

 

הלילה עבר בבית העליון של הפרלמנט הפולני החוק שקובע עד שלוש שנות מאסר למי שיאשים את המדינה או את אזרחיה בפשעים שבוצעו על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. האם הנאום של נתניהו במוסקבה הכעיס את הפולנים וגרם להם לזרז את קידום החוק?

 

נתניהו יצא לביקור במוסקבה לאחר שסיכם עם ראש ממשלת פולין כי יכנסו צוותי עבודה משותפים שינהלו משא ומתן על החוק. אלא שנאום נתניהו נערך על רקע תערוכה לציון 75 שנה למרד בסוביבור, כאשר הנראטיב ההיסטורי סביב המרד הוא נושא שהביא להידרדרות חריפה ביחסים בין רוסיה לפולין.

 

 
בנימין נתניהו בפגישה עם ולדימיר פוטין
בנימין נתניהו בפגישה עם ולדימיר פוטין צילום : קובי גדעון, לע"מ
 

מי שהוביל את המרד היה קצין יהודי בצבא האדום בשם אלכסנדר פצ'רסקי, גיבור לאומי ברוסיה. לפני כמה שנים הוחלט להקים מוזיאון ואתר ההנצחה בסוביבור, והוקמה ועדת היגוי בינלאומית להובלת הפרויקט שבראשה עמדו פולין, ישראל, הולנד וסלובקיה.

 

ב-2013 הרוסים הוזמנו להצטרף ואפילו היו מוכנים לתרום כסף לפרויקט, אבל הפולנים מסמסו את זה. כמה חודשים לאחר מכן הפולנים הודיעו כי מוסקבה לא תהיה מעורבים בפרוייקט, הרוסים זעמו ואפילו זימנו את שגריר ישראל והטיחו בו ביקורת חריפה. ישראל שינתה קו והודיעה לפולנים שהיא רוצה את הרוסים בפרוייקט.

 

לפי בכירים ישראלים, גם בוורשה עקבו אחרי נאומו של נתניהו והעבירו עליו דיווח לירוסלב קוצ'ינסקי - המנהיג הכל יכול של מפלגת השלטון בפולין ומי שבעצם מאחורי הקלעים מפעיל את הנשיא, את ראש הממשלה ואת הפרלמנט בו יש למפלגה רוב מוחלט.

 

לפי התזה של בכירים ישראלים, קוצ'ינסקי רתח ממה שהוא ראה כהתייצבות ישראלית לצד פוטין בסוגיה של נראטיבים היסטוריים שקשורים למלחמת העולם השנייה, והחליט לקדם מחדש את החוק הפולני, בניגוד לסיכומים מול נתניהו. חשוב להדגיש - זו תזה שמסתובבת במשרד החוץ ובמערכת הפוליטית בפולין, שאין לה אישור מגורם רשמי.

 

הפרשנות המלאה הערב בתוכנית "לונדון את קירשנבאום"

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.