פרסום ראשון: מסמך פלסטיני המתאר את תכנית השלום של טראמפ

 
עודכן 20:12 19/01/2018

סאיב עריקאת חיבר דוח מפורט המציג את התכנית כפי שהפלסטינים סבורים שתיראה: בירת פלסטין בפרברי ירושלים של 67 וסיפוח של 10% משטחי הגדה לישראל. עוד המליץ לדחותה כליל

 
 
 
 
 

מזכיר הוועד הפועל של אש"ף וראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, מסר ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, לפני כ-10 ימים, דוח שבו תיאור של הפרטים שבידי הפלסטינים לגבי תכנית השלום המתגבשת של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הדוח של עריקאת, שעותק ממנו הגיע לידי חדשות עשר, מציג את מה שהפלסטינים סבורים שיש בתכנית השלום, אך בכירים בבית הלבן מסרו כי המידע שבידי הפלסטינים שגוי.

 

הדוח בן 92 העמודים נכתב כהכנה לכינוס המועצה המרכזית הפלסטינית שהתקיים ברמאללה בתחילת השבוע, ובמהלכו נשא יו"ר הרשות הפלסטינית את נאום "יחרב ביתך" שלו נגד טראמפ. עריקאת הגיש את הדוח לאבו מאזן מספר ימים קודם לכן, ונקודות רבות בדוח הפכו לפסקאות בנאומו של אבו מאזן.

 

עריקאת טוען בדוח כי תכנית השלום של טראמפ היא חלק מהאסטרטגיה של הממשל האמריקני בתהליך השלום שאותה הוא הגדיר בשם "כפיית התכתיבים". עריקאת כתב כי הגישה האמריקנית היא שכל מי שרוצה שלום צריך להסכים לתכתיבים של הבית הלבן, ומי שלא מסכים לא רוצה שלום והוא טרוריסט שיש להילחם בו.

 

בנושא ירושלים עריקאת כתב כי ממשל טראמפ סבור שבירת פלסטין צריכה להיות בפרברי ירושלים של קווי 1967. עוד הוסיף כי במסגרת התכנית ישראל תתחייב להבטחת חופש הפולחן במקומות הקדושים לבני כל הדתות ושמירה על הסטטוס-קוו.

 

בנושא הגבולות כתב עריקאת כי תכנית טראמפ תכלול סיפוח של 10% משטחי הגדה המערבית לישראל. כאשר שאר השטח - 90% מהגדה יהיה המדינה הפלסטינית. עריקאת טוען בדוח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מטראמפ כי 15 אחוז משטח הגדה יסופח לישראל אך טראמפ דחה את הבקשה. עריקאת טוען עוד במסמך שטראמפ יודיע על הסכמתו לסיפוח ישראלי בתוך חודשיים-שלושה לכל היותר - כלומר לקראת חודש אפריל. לפי עריקאת, קו הגבול הסופי בין ישראל למדינה הפלסטינית, ייקבע במו"מ בין הצדדים.

 

 
המליץ לדחות את התכנית. עריקאת
המליץ לדחות את התכנית. עריקאת צילום : חדשות עשר
 

עריקאת הוסיף כי לפי המידע שבידיו תכנית טראמפ תכלול הגדרת לוח זמנים מוסכם בין שני הצדדים לסיום המו"מ. מנגד, הוא ציין כי התכנית לא תקבע לוח זמנים לנסיגה הישראלית מהגדה ותגדיר כי זו תתבצע באופן הדרגתי בהתאם לביצועים הביטחוניים של הפלסטינים

 

לפי הדוח של עריקאת תכנית טראמפ תקבע כי לישראל תהיה אחריות וסמכות ביטחונית עליונה על כל הנעשה במדינה הפלסטינית העתידית. עריקאת טען כי לפי המידע שבידיו המדינה הפלסטינית תהיה מפורזת מנשק, עם כוח משטרה חזק. יחד עם זאת ישראל תשמור בידיה את "האחריות הביטחונית הכוללת" למקרי חירום

 

בנוסף, יוקצו חלקים מיוחדים בנמלי אשדוד וחיפה ובנתב"ג לשימוש הפלסטינים - אבל הסמכות הביטחונית תישאר בידי ישראל. כמו כן, יהיה מעבר בטוח בין רצועת עזה לגדה המערבית - תחת ריבונות ישראלית.

 

בנושא הפליטים טען עריקאת כי תכנית טראמפ תקבע כי יהיה צריך למצוא פתרון צודק לסוגית הפליטים במדינה הפלסטינית, ללא זכות שיבה לישראל. עריקאת טען בדוח שבכל הנוגע להכרה בישראל כמדינה יהודית תכנית טראמפ קובעת כי מדינות העולם יכירו בישראל כבית הלאומי של העם היהודי ובמדינת פלסטין כבית הלאומי של העם הפלסטיני. הוא לא מציין שהפלסטינים יידרשו להכיר בעצמם בישראל כמדינה יהודית.

 

עריקאת ממליץ לאבו מאזן בדוח לא לתת כל הזדמנות לתכנית טראמפ ואפילו לא לשקול אותה. "אין לנו למה לחכות לתכנית האמריקאית שלמעשה תשאיר את הסטטוס קוו על כנו ותיתן לגיטימציה אמריקאית להתנחלויות ותכונן אוטונומיה נצחית", כתב.

 

בכיר בבית הלבן הגיב לידיעה: "זה מצער שיש גורמים שמנסים להטעות ולהסית אנשים נגד תכנית השלום שלנו שגיבושה לא הושלם. דבריו של עריקאת לא נכונים וההנהגה הפלסטינית לא צריכה לבסס את תגובותיה עליהם - לא בפומבי ולא בשיחות דיפלומטיות שקטות. אנחנו ממשיכים לעבוד קשה על הטיוטה האמיתית של תכנית השלום שלנו שתהיה טובה ומועילה לשני הצדדים".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.