המרחב, התקופה והברכה: הרמזים המצביעים על קשר של חמאס לפיגוע

 
עודכן 18:45 10/01/2018

פרשנות: על אף שאופי הפיגוע בשומרון מתאים לחוליה מאולתרת, סימנים רבים מעלים את האפשרות כי המתקפה נעשתה בהשראת הארגון • במשטרה נערכים לפעולות נקם של מתנחלים

 
 
 
 
 

בצה"ל ובשב"כ משקיעים מאמצים רבים כדי לתפוס את החוליה שהוציאה לפועל את הפיגוע אמש (שלישי) סמוך לחוות גלעד שבשומרון, בו נרצח הרב רזיאל שבח. במערכת הביטחון עדיין לא יודעים לצבוע את החוליה מבחינה ארגונית, אך סימנים רבים מצביעים על קשר שלה לארגון חמאס.

 

ראשית, המרחב בו נעשה הפיגוע הוא אזור שחמאס פועל בו רבות. כמו כן, בתקופה האחרונה מצטבר אצל חמאס לחץ רב כיוון שבעזה הוא מתפקד כגורם ממתן שמנסה להרגיע את המתיחות. את הקיטור הוא מוציא ביהודה ושומרון, כשהוא מחריף את התבטאויותיו ונשמע דוחף לפיגועים כאלה. לבסוף, גם ההודעה המהירה שהוציא הארגון לאחר הפיגוע, בה הוא בירך עליו, מרמזת על קשר אפשרי בין חמאס לחוליה.

 

 

 
הרב רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע ירי בחוות גלעד
הרב רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע ירי בחוות גלעד צילום : ללא קרדיט
 

עם זאת, יתכן גם שמדובר בקשר רופף בין החוליה לחמאס, ושהחוליה, שכללה ככל הנראה נהג ויורה, הייתה מאולתרת. חברי החוליה נמצאים כעת באזור שכם, כשייתכן שהם מסתתרים עד שיעבור זעם, או דווקא ינסו לנצל את המומנטום ולהוציא לפועל פיגוע נוסף. כך או אחרת, תוחלת החיים של חוליה כזו אינה ארוכה, והם צפויים להיתפס בשבוע הקרוב.

 

כוחות הביטחון חוששים מפעולות נקם של צעירים מהאזור, ופרוסים במרחב כדי לנסות למנוע אותן. לאחר הלווית רזיאל שבח, בה נשמעו קריאות לנקמה, צעדו עשרות ישראלים לעבר הכפרים הסמוכים פרעתא וג'ית ויידו אבנים לעבר בתים בו, כך על פי דיווחים פלסטינים. לפי הדיווחים, נגרם נזק לבתים בפרעתא ולעצים בג'ית. כמו כן, נצפו עשרות רעולי פנים יוצאים מכיוון חוות גלעד לאחר ההלוויה.

 

כמעט חצי שנה חלפה מאז רצח משפחת סלומון בחלמיש - הפיגוע הקטלני האחרון שאירע באזור יהודה ושומרון. ואכן, על פי נתוני שב"כ שפורסמו אתמול בלילה, חלה ירידה משמעותית בטרור באזור במהלך החצי השני של 2017, עד שהגיע חודש דצמבר והכרזת טראמפ על ירושלים, שהביאו עימם עלייה ב כמות הפיגועים - פי שלושה פיגועים בוצעו באיו"ש בחודש האחרון של השנה.

 

 

תיעוד: יידוי אבנים בכפר הפלסטיני ג'ית, לפי הדיווחים - כפעולת נקם של מתנחלים על רצח רזיאל שבח

 

 

הרב שבח בן ה-35, אחת הדמויות הבולטות בחוות גלעד, נסע ברכבו, כשהיורים עקפו אותו עם רכבם, בין צומת ג'ית לחוות גלעד בכביש 60, וירו בו בצווארו. שבח הזעיק את מגן דוד אדום בעצמו ואמר: "ירו בי ליד חוות גלעד". הוא אף הספיק ליצור קשר עם אשתו יעל ולספר לה על שאירע, והיא קראה לעזרה בקבוצת הווטסאפ של היישוב. הרב שבח פונה לבית החולים מאיר שבכפר סבא בניידת טיפול נמרץ במצב אנוש, שם נקבע מותו. בזירת האירוע נמצאו 22 תרמילי קליעים.

 

שבח היה אב לשישה, הגדולה בילדיו בכיתה ה' והקטן בן שמונה חודשים. הוא התגורר בחוות גלעד זה 10 שנים. על פי דוברות המועצה האזורית שומרון, "שבח היה דמות בולטת ביישוב והיה מעביר שיעורים לילדים בו". הוא היה מוהל, שוחט ורב, למד ולימד בישיבת "רועה ישראל" בהתנחלות יצהר. בנוסף, התנדב במחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון וככונן במגן דוד אדום.

 

 
זירת הפיגוע בחוות גלעד
זירת הפיגוע בחוות גלעד צילום : ללא קרדיט
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד מוקדם יותר לשבח, ואמר כי כוחות הביטחון יפעלו להביא את האחראים לדין. "אני מביע צער עמוק ושולח תנחומים למשפחתו של רזיאל שבח, שנרצח הלילה בידי מחבל שפל. כוחות הביטחון יעשו כל שניתן כדי להגיע לרוצח הנתעב ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין".

 

בתגובה לפיגוע הטילו כוחות הביטחון הלילה כתר על כפרים במרחב העיר שכם, כחלק מהמצוד אחר חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע. לפי הערכות מדובר בשני מחבלים. כוחות של צה"ל ושב"כ סגרו את הכניסות והיציאות גם לעיר שכם, וביצעו בידוק של כל כלי הרכב. חקירת הפיגוע נמשכת ובהערכת מצב בראשות הרמטכ"ל איזנקוט הוחלט על תגבור הכוחות באזור יהודה ושומרון.

 

במהלך הגעתו של הרמטכ"ל לאזור הפיגוע, פעילי ארגון הימין הקיצוני "עוצמה יהודית" קראו לעברו: "תחזירו את המחסומים, למה זה מגיע לנו? למה לא חסמתם את שכם, התרענו מראש?". קצינים שליוו את איזנקוט הרחיקו את פעילי הימין מהשטח.

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.