האח השכול: "עונש מוות זה ברבריות"

 
עודכן 20:29 06/01/2018

מוטי פוגל, שאחיו ומשפחתו נרצחו בפיגוע באיתמר, התייחס להצעת החוק שמקדמת "ישראל ביתנו". "מדינת ישראל גולשת לברבריות בזלזולה בחיי אדם", הוסיף

 
 
 
 
 

המשפחות השכולות חלוקות בנוגע לחוק עונש המוות למחבלים: עונש מוות זה ברבריות של ברבריות. עונש מוחלט ואנחנו לא יכולים לקחת לעצמנו את הרשות להרוג אנשים גם במקרים שבהם מדובר באנשים שהם בני מוות", אמר הערב (שבת) מוטי פוגל, שאחיו ומשפחתו נרצחו בפיגוע באיתמר בשנת 2011. דבריו נאמרו בתוכנית "המטה המרכזי".


לדברי פוגל, "לא ייתכן שהרג של בני אדם ימנע הרג של בני אדם אחרים. מדינת ישראל גולשת לברבריות בזלזולה בחיי אדם". עוד אמר פוגל כי הצעת החוק שמקדמת "ישראל ביתנו" היא מעשה ציני. "הרגשות שלנו אמיתיים. ההצעות של הפוליטיקאים ציניות ומנצלות את הרגשות שלנו".


מנגד, בועז קוקיא, אביו של החייל רון יצחק קוקיא שנרצח בפיגוע בערד לפני כחודש, מציע חוק עונש מוות מרוכך שיופעל רק במקרים קיצוניים כמו בפיגוע במלון פארק בנתניה בליל הסדר 2002. "אם נצליח להגיע להסכמה בקבינט, בקואליציה ובכנסת לחקיקה מרוככת שתדבר על המקרים הקיצוניים אז עשינו צעד קדימה", אמר. קוקיא גם סיפר על תחושותיו בעת שפגש את רוצחי בנו בבית המשפט. "הרגשתי כעס אבל שלטתי ברגשות שלי כי מדובר בבית משפט והיו מאבטחים ששמרו על העצירים שלא ייפגעו ולא יברחו. אם היו מזדמנים לידיי, כנראה שלא הייתי מרחם".

 

 
מוטי פוגל
מוטי פוגל צילום : חדשות עשר
 

חוק עונש מוות למחבלים עבר השבוע בקריאה טרומית לאחר ש-52 חברי כנסת תמכו ו-49 התנגדו. בישיבת הממשלה התפתחה מחלוקת סביב חקיקת החוק, שבשיאה שר הביטחון אביגדור ליברמן נטש את הישיבה, בעקבות התנגדות הקואליציה לתמוך בו. כבר היום התביעה הצבאית יכולה לאשר עונש מוות, בתנאי ששלושה שופטים מחליטים פה אחד על הוצאה להורג. על פי הצעת החוק שעברה בקריאה טרומית, החלטה על עונש מוות לא תדרוש הסכמה פה אחד של שופטים, אלא רוב של שני שופטים מול אחד. יש לציין, שהתביעה הצבאית לרוב לא מבקשת עונש מוות.


החוק שמקדמים ב"ישראל ביתנו" נועד מפורשות להתמודד עם עבירות טרור, שכן עונש המוות ייגזר על פי הצעת החוק רק על מחבלים. מטרת התיקון הנוכחי לחוק היא הוצאת הסמכות בנושא מידיו של היועץ המשפטי לממשלה, שמתנגד נחרצות לחוק ואף הוציא הנחיה למערכת המשפטית בנושא, והעברת הסמכות במלואה להרכב השופטים הצבאיים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.