כשהמסקר הופך למסוקר: 81 עיתונאים נרצחו השנה. מיהם?

 
עודכן 03:53 05/01/2018

עשרות עיתונאים ועיתונאיות נרצחו השנה ברחבי העולם וזה קורה לא רק באזורי אסון ומלחמה, אלא גם במדינות בטוחות יחסית. מיהם העיתונאים שקיפחו את חייהם בשנה החולפת? • "חשבון פשוט"

 
 
 
 
 

ב-2017 נרצחו בעולם 81 עיתונאים ועיתונאיות. מדובר במספר רב של מיתות אבל ישנה ירידה משנת 2016, שבה נרצחה 93 עיתונאים ועיתונאיות. המדינות שבהן המספר הגבוה ביותר של עיתונאים ועיתונאיות שנרצחו הן מקסיקו עם 13 מקרי רצח, אפגניסטן ועיראק עם 11 מקרי רצח וסוריה עם 10 מקרי רצח. בפעם הראשונה מאז 2011 סוריה לא נמצאת בראש הרשימה עם התייצבות שלטונו של בשאר אסד בחסות רוסיה ואיראן. מלחמת האזרחים בתימן גבתה השנה את חייהם של שני עיתונאים.


במקסיקו, שבמקום הראשון והמפוקפק, עיתונאים ועיתונאיות נרצחים על רקע סיקור פרשיות השחיתות של הממשל, שלפי "הניו יורק טיימס" מאיים על העיתונאים אפילו יותר מקרטלי הסמים במדינה. השחיתות השלטונית היא גם הסיבה להיעדר חקירות רציניות של רצח עיתונאים ועיתונאיות. ב-CPJ, הוועדה להגנת עיתונאים, חושבים שמספר הנרצחים והנרצחות גבוה יותר. מאז שנת 2000 נרצחו במקסיקו 104 עיתונאים ועיתונאיות ו-25 נעלמו.


מבין כל העיתונאים, נרצחו השנה בעולם 8 עיתונאיות - שתיים מהן נרצחו בדמוקרטיות אירופיות. שליש מהנרצחים השנה היו עצמאיים. מאחר שאין מערכת גדולה שעוקבת אחר עבודתם, הם גם המטרה הפגיעה ביותר.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.