לקראת גירוש "מסתננים": כמה הוכרו כפליטים ממדינות עולם שלישי?

 
עודכן 14:49 04/01/2018

יותר מ-13 אלף בקשות מקלט הוגשו ע"י אזרחי אריתריאה וסודן, מתוכן 10 התקבלו ועוד 7,000 בהמתנה. למרות שהמדינה נמנעת מלקבוע את מעמדם, היא פועלת לגירושם לרואנדה

 
 
 
 
 

חשבון פשוט: בישראל מתגוררים נכון להיום כ-35,300 אזרחי מדינות זרות שהמדינה מגדירה "מסתננים". לאחרונה הכריזה המדינה על מבצע "גירוש מרצון", במסגרתו מי שלא יעזוב את המדינהבתוך שלושה חודשים ייכלא ללא הגבל זמן. הגירוש עלול להוביל אותם למצב קשה, אבל המדינה לא מתאמצת להפריד בין פליטים שנמלטו על חייהם למהגרי עבודה.

 

27 אלף אנשים מתוך ה"מסתננים" הגיעו מאריתריאה, שם שולט משטר דיקטטורי ודכאני. כל האזרחים, כולל קטינים, מחוייבים להתגייס לצבא לזמן שאינו מוגבל. ועדת חקירה של האו"ם קבעה שמדובר למעשה במערכת של עבודות כפייה ולא בשירות צבאי או לאומי לגיטימי.

 

עוד 8,000 מתוכם הם סודנים, 2,200 מהם ברחו מחבל דרפור שבו נרצחו 300 אלף אנשים ועוד כ-2.7 נעקרו מבתיהם ברצח עם. בעולם הבינו את מצוקתם ובשנת 2012 כ-72% ממבקשי המקלט הסודנים קיבלו הגנה כלשהי ברחבי העולם, הגנה כפליטים או הגנה משלימה כלשהי.

 

 
מבקשי מקלט עוזבים את מתקן חולות
מבקשי מקלט עוזבים את מתקן חולות צילום : רויטרס
 

ובישראל? בג"ץ קבע כי אפשר לגרש רק אזרחים זרים שלא קיבלו מעמד של פליט. עד שנת 2013 כלל לא התאפשר לאריתראים וסודנים להגיש בקשות מקלט. מאז ועד יולי 2017, הוגשו 13,764 בקשות מקלט למשרד הפנים. רק 10 מהמבקשים הוכרו כפליטים, עוד 7,282 מהמבקשים לא קיבלו כלל תשובה, חלקם ממתינים כבר שלוש שנים.

 

ואלה שמסכימים לעזוב לאוגנדה? 4,000 האזרחים הזרים שעזבו לרואנדה עד כה מתארים בעיות מהותיות. בין השאר נשמעו עדויות על כך שנאלצו למסור את מסמכי הנסיעה, שכספי המענק (3,500 דולר) שניתן להם מהמדינה נשדדו מהם או שולמו כשוחד על מנת להימנע ממעצר. חלקם לא קיבלו מעמד כלשהו ונאלצו להמשיף במסע הפליטות, חלקם נפלו קורבן לסחר בבני אדם, אחרים נפלו קורבן לדאע"ש או שנהרגו כשניסו לברוח לאירופה.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.