התרומה שהתכווצה: לאן הולכים הכספים שתרמתם לנזקקים?

 
עודכן 09:59 04/01/2018

פוסט זועם בקבוצת פייסבוק, הפנה את הזרקור לגוף העסקי "ישראל תורמת", שגוזר ע"פ הטענות קופון גבוה יחסית על תרומות. מנכ"ל העמותה: "הכנסותינו הסתכמו ב-4.1% מהתרומות"

 
 
 
 
 

הסיפור הזה עשוי לקרוע את מטה התמימות מכולנו. הוא התחיל בפוסט זועם שעלה בקבוצת פייסבוק סגורה למנהלי עמותות, ומדבר על תרומה שהגיעה מאדם בארצות הברית לישראל - אך מתוך 18 דולרים, העמותה עצמה קיבלה בסופו של דבר 20 שקלים בלבד.

 

מתברר שהגוף עבר דרך גוף בשם ישראל תורמת, המתווך בין תורמים לעמותות בישראל - עובד עם רבות מהעמותות הישראליות - ועל הדרך גוזר קופון ועמלה.

 

פירוט העמלה מהקבלה מראה כי המון עמלות נראות קצת מופרכות, ובשיחה עם דבי פישמן, מנכ"לית עמותת קרן מלכי הנתרמת, היא מסבירה: "פנינו אליהם אחר כך לקבל הסבר על כל העמלות, והם פשוט הפנו אותנו לאתר שלהם שבו כתוב שמתוך כל תרומה מהשותפים הם מנכים 35 אחוז, ואנחנו צריכים להיות שמחים שמתוך זה אנחנו מקבלים 65 אחוזים. לא נראה לי שהתורמים יודעים את זה. אנחנו עמותה לזכרה של ילדה שנרצחה בפיגוע ועוזרים למשפחות שיש להם ילדים עם צרכים מיוחדים. לחשוב שבמקום שהכסף הולך לתוכניות שלנו זה הולך לכיס של מישהו אחר, זה מאוד מכעיס".

 

 
תרומה (אילוסטרציה). עכשיו תקחו מכאן כמה אחוזים
תרומה (אילוסטרציה). עכשיו תקחו מכאן כמה אחוזים צילום : פוטוליה
 

ליאור לפיד, מנכ"ל עמותת אור לחינוך, מוסיף בראיון לצינור: "אנחנו הפסקנו לעבוד עם 'ישראל תורמת'. הסיפור הזה הוא לא פחות משערוריה, בין היתר בדיוק בגלל מקרים כאלה יצא למגזר החברתי שם של גנבים, שקרנים, רמאים, כשצריך להבין שבסופו של דבר הכסף אמור להגיע לילדים, ניצולי שואה, בעלי חיים.

 

"הרבה פעמים היה מדובר בתורם שאני פניתי והגעתי אליו, הייתי מבקש ממנו להזין את פרטי כרטיס האשראי, ואנחנו היינו משלמים עמלה ל'ישראל תורמת' שאף פעם לא היתה פחות מסכום דו ספרתי - לפחות 10 אחוזים. היום, כשאנחנו מגייסים תרומות בעצמנו, רק 2.5% מהתרומה היא עמלה אלינו, וכל היתר זה רווח. ישראל תורמת היא לא החברה העסקית היחידה בענף הזה, יש כמה כאלה. אבל יש גם גוף חברתי בשם JGive שנותן את הפלטפורמה, מינימום הכרחי - ולוקח רק את 2.5 האחוזים האלה".

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.