"חשבון פשוט": עד שנת 2050 יהיה באוקיינוס יותר פלסטיק מדגים

 
עודכן 02:21 03/01/2018

ארגון גרינפיס השיק קמפיין בינלאומי נגד חברת קוקה קולה, בו מואשמת יצרנית המשקאות בכך שהיא הגורם העיקרי לכך שאנחנו טובעים בפלסטיק, ואולי גם כבר אוכלים אותו

 
 
 
 
 

בישראל מיוצרים בכל שנה כ-1.7 מיליארד בקבוקי פלסטיק, מחציתם, כ-800 אלף, על ידי חברת קוקה קולה. מדובר ב-193 בקבוקים לאדם בשנה. פי 3 מהממוצע הבין לאומי.

 

רק כרבע מהבקבוקים הגדולים שלנו מגיעים למיכלי המחזור, לעומת 80% על הבקבוקים הקטנים. זאת הודות לחוק המכיל פיקדון בסך 30 אגורות על הבקבוקים הקטנים. ארגונים סביבתיים נאבקים להכיל אותו גם על הגדולים, תוך התנגדות של חברות המשקאות, שלא רוצות לספוג תוספות של 30 אגורות.

 

 
בקבוקי פלסטיק בחוף הים
בקבוקי פלסטיק בחוף הים צילום : רויטרס
 

לא רק הן מתנגדות לחוקים הנוגעים למחזור או איסור על שימוש בפלסטיק, אלא גם חברות הנפט. מאז 2010, חברות הנפט בעולם השקיעו 180 מיליארד דולר בבניית מפעלים לייצור פלסטיק. השדולה החזקה שלהם בממשל האמריקני מנעה כל חקיקה שתגביל את התעשייה מלגלגל עוד כסף, ותוך כדי כך גם לזהם את הסביבה.

 

בכל שנה מיוצרים בעולם 78 מיליון טונות של אריזות פלסטיק, ש-76% מהן מיוצרות מנפט גולמי. רק ב-2016 נמכרו בעולם כ-480 מיליארד בקבוקי פלסטיק. ההערכה היא שעד 2021 המספר יגדל בעוד 20%.

 

לפלסטיק נדרשות עשרות שנים להתכלות, ובינתיים הוא נערם. מדענים מעריכים שעד שנת 2050 יהיה באוקיינוסים יותר פלסטיק מדגים. בגלל שרשרת המזון, בסוף הפלסטיק חוזר אלינו לצלחת, דרך הדגים שבלעו אותו. מדענים חישבו שאדם שאוכל מאכלי ים מעכל עד 11 אלף חלקיקי פלסטיק בשנה.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.