"ים המוות": מי האשם במצב הקשה של האגם הנמוך בעולם?

 
עודכן 22:02 25/12/2017

מפעלי ים המלח של כי"ל, הממשלה, האקלים המתחמם או המבוי הסתום בפרויקט "תעלת הימים" – מי הביאו להריסתו של אחד מפלאי הטבע היפים בעולם? • הפרק השני בסדרה

 
 
 
 
 

"ים המוות": בשנת 1992 נתנה המדינה לחברת כי"ל זיכיון בלעדי על אוצרות הטבע שבים המלח. כיום, למעט המפעלים שעובדים במקום, ומספקים תעסוקה ל-25 אלף משקי בית באזור הדרום, אשר מתפרנסים ישירות מהמפעלים, החברה מחזיקה גם בחמש הבריכות המלאכותיות שנמצאות באזור המלונות והיא זו שמאפשרת לתיירים להשתמש בהם - ולבתי המלון להרוויח.


בריכות הקרנליט של החברה הופכים את חומרי הגלם, אוצרות הטבע שבים, לרווחים של מיליארדי דולרים בכל שנה. כסף שלא מגיע לקופת המדינה. ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), יו"ר הצוות המיוחד לפיקוח ולמעקב אחר פעולות הממשלה בנוגע לים המלח, טוען ש"מי שאחראי זו הממשלה שבמשך שנים נתנה למפעלים לשאוב בלי הגבלה". רוזנטל הוסיף כי "בסוף, לא יישאר ים".

 

 
התכווצות ים המלח לאורך השנים
התכווצות ים המלח לאורך השנים צילום : ללא קרדיט
 

המדינה מצדה, רוצה בעתיד לראות את הרווחים הכלכליים של ים המלח נשארים בקופתה. גורמים בכירים במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר הציעו לאחרונה שהמדינה תמשוך בחזרה את רישיון ההפעלה של המפעלים, שיפוג בשנת 2030.


תנאי האקלים המתחמם והירידה הנכרת באחוזי המשקעים באזור הם סיבה נוספת למצבו הקשה של ים המלח. ההתחממות הובילה לשינוי של ממש בכמות המים הטבעיים שזורמים לאגם הנמוך בעולם. לאורך 251 הקילומטרים של זרימה מהירדן הצפוני עד צפון ים המלח, גורמים רבים, ישראלים ולא ישראלים, שואבים מים מהנהר ומונעים ממנו מלהגיע לים השוקק.


היחסים המתוחים עם ירדן, השכנה ממזרח ומי שחולקת את הים עם ישראל, מהווים סיבה נוספת להזנחה. פרויקט "תעלת הימים" שאמור היה להיות פרויקט הדגל של הסכם השלום בין ישראל לירדן, נמצא בהקפאה מסיבות שונות, בהן אירוע הירי של המאבטח משגרירות ישראל בעמאן.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.