"ים המוות": תופעת הבולענים שהורסת את ים המלח - ופוגעת באזור

 
עודכן 21:52 24/12/2017

בשנים האחרונות נפערו 6,500 בולענים באיזור ים המלח. התופעה פגעה קשות בתושבי האיזור ובתיירות. כעת מקודמת יוזמת חקיקה בנסיון להציל את האגם • פרק ראשון בסדרה

 
 
 
 
 

בשנים האחרונות נפערו כ-6,500 בצדו הישראלי של הים, רובם מרוחקים מריכוזי תעשייה או אוכלוסייה, אך חלקם לקחו עמם לבטן האדמה תחנות דלק, חלקי חופי ים מוסדרים, כבישים ובעלי חיים. הבולענים ונסיגת הים הביאו להפסדים כספיים רבים ליישובים שעל גדות ים המוות. הערב (ראשון) פורסם לראשונה בחדשות עשר על יוזמת חקיקה לפיה יוכרז האזור כמוכה אסון.

 

אלי רז, גיאולוג, חוקר בולענים, מרכז מדע ים המלח והערבה: "זה מאוד כואב. זו מתנה מבחינה מקצועית כגיאולוג, אבל כתושב המקום אני לא יכול שלא לבכות כשאני רואה דבר כזה". רז, תושב עין גדי, הסביר כי הבולענים היא תופעה נדירה, אותה באים לראות מכל העולם.

 

 
ח"כ איציק שמולי, מקדם יוזמת חוק להצלת ים המלח
ח"כ איציק שמולי, מקדם יוזמת חוק להצלת ים המלח צילום : חדשות 10
 

כאמור, יותר מ-6,000 בולענים נפערו בים המלח, בממוצע בכל יום בולען חדש. חלק מהבולענים גורמים נזק כלכלי כבד למקומיים שמתעקשים להישאר במקום, להתגורר ולהתפרנס. כך למשל, אחד ממטעי התמרים המיתולוגיים של קיבוץ עין גדי עומד שומם, והועתק אל מחוץ לגבולות הקיבוץ.

 

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), תושב עין גדי, יניח לפתחה של הכנסת הצעת חוק לפיה יש להכריז על ים המלח כאזור אסון אקולוגי. חקיקה מסוג זה יכולה להכניס לאזור כסף רב ואולי להציל את מה שנותר מאוצר הטבע הייחודי הזה.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.