נאום י-ם של טראמפ: נתניהו - "יום היסטורי ואבן דרך חשובה"

 
עודכן 20:16 06/12/2017

במערכת הפוליטית שיבחו את נאום נשיא ארה"ב המכיר בירושלים בירת ישראל. רה"מ אמר כי "ההחלטה מסייעת לקידום השלום". ריבלין: "אין מתנה יפה וראויה מזו במלאות 70 שנים להקמת מדינת ישראל". מנגד אמרה ח"כ רוזין: "ממשל טראמפ סיים את תפקידו כמגשר בין ישראל לבין הפלסטינים"

 
 
 
 
 

בעקבות נאומו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, המכיר בירושלים - בירת ישראל, ומודיע על כוונתו להעביר את השגרירות לירושלים, המערכת הפוליטית בישראל גועשת. בהודעה מוקלטת שפרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר "זהו יום היסטורי. ההצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים".

 

נתניהו גם אמר כי "ירושלים היא בירתנו מזה 3,000 שנה. כאן התהלכו אבותינו, כאן עמד בית המקדש, כאן מלכו מלכי ישראל, כאן הטיפו נביאי ישראל. עכשיו באה הצהרתו ההיסטורית של הנשיא טראמפ המכירה בעובדות יסוד אלה". נתניהו גם קרא למדינות נוספות ללכת בעקבותיה של ארה"ב ואמר כי "הצהרתו של הנשיא טראמפ מסייעת לקידום השלום כי היא מחברת את כולם לקרקע המציאות - לא יהיה שלום בלי הכרה בירושלים כבירת ישראל".

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, מסר כי "אין מתנה יפה וראויה מזו במלאות 70 שנים להקמת מדינת ישראל" והוסיף, "הכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת כל השגרירויות אליה היא ציון דרך מכונן בזכות העם היהודי על ארצו. ירושלים איננה, ולעולם לא תהיה מכשול עבור אלה החפצים בשלום".

 

לכתבות נוספות על ההכרה של טראמפ בירושלים - בירת ישראל >>

טראמפ הכריז: "ארה"ב מכירה בירושלים בירת ישראל"

עריקאת: "נאום טראמפ - סיום התפקיד האמריקני בתהליך השלום"

טראמפ: "ההחלטה שלי בנוגע לירושלים הייתה צריכה להתקבל מזמן"

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, בביקורת חריפה על הנשיא האמריקני: "טראמפ העניק לישראל מתנה מורעלת שתעלה ביוקר. הוא דיבר על שלום ועל פיוס אבל במו ידיו ריסק את הסיכוי ליצירת תהליך משא ומתן ישיר עם אבו מאזן". עוד אמר גילאון כי "טראמפ הוא משענת הקנה הרצוץ שמדיניות החוץ שלו הובילה לידי כך שהאיראנים יושבים על הגדרות שלנו". ח"כ מיכל רוזין, אף היא ממרצ, אמרה כי "ממשל טראמפ סיים את תפקידו כמגשר בין ישראל לבין הפלסטינים". ח"כ יוסף ג'אברין מהרשימה המשותפת תקף בחריפות את טראמפ: "הציב את מדינתו בראש החזית כנגד מאמצי השלום של כל העולם״.

 

 
הנשיא טראמפ מכריז על ירושלים - בירת ישראל
הנשיא טראמפ מכריז על ירושלים - בירת ישראל צילום : רויטרס
 

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט: "הנשיא טראמפ - היום עשית היסטוריה. זהו יום בהיר עבור יהודי העולם. אנו מצפים משאר העולם ללכת בעקבותיך". חברת מפלגתו של בנט, שרת המשפטים איילת שקד, אמרה לאחר הנאום כי היא "מודה לנשיא טראמפ על עמידתו האיתנה בלחצים בינלאומיים כבדים ועל ההכרה בירושלים - בירתה של מדינת ישראל. מקווה שבקרוב נראה את בית השגרירות החדש ניצב בבירה".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס בטוויטר לנאום הנשיא: "ירושלים היא סמל לעם היהודי במשך אלפי שנים. אחרי 70 שנות קיום של מדינת ישראל, שמח שגם ידידתנו החשובה, ארה"ב, מכירה בה".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אומר כי "בהחלטתו האמיצה, בשנת ה-70 למדינת ישראל, תיקן נשיא ארה"ב עוול היסטורי, והזכיר לעולם כולו שירושלים היא בירת העם היהודי מזה 3,000 שנה. הכרזתו של הנשיא טראמפ יוצרת כעת הזדמנות להגביר את הדו שיח המדיני".

 

 

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, בירך את הנשיא על החלטתו ההיסטורית ועל כך "שהאיומים לא הרתיעו אותו. ההכרה של ארצות הברית הערב מבהירה לפלסטינים שהם חייבים להכיר בקיומה של ישראל וכי הגיע הזמן לנהל משא ומתן אמיתי". כ"ץ הוסיף כי "כעת, אנו מצפים מהקהילה הבינלאומית לתמוך בהחלטת טראמפ וללכת בעקבותיה - אין מהלך נכון וצודק יותר".

 

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין: "הגיע הזמן לנהל משא ומתן אמיתי. מצפים מהקהילה הבינלאומית לתמוך בהחלטת טראמפ וללכת בעקבותיה - אין מהלך נכון וצודק יותר". גם השר גלעד ארדן מצפה מהקהילה הבינלאומית בכלל, וזו האירופית בפרט, להכיר בירושלים. "ביקשתי מחברי פרלמנט אירופי לפעול לכך שגם מדינות אירופה יכירו בירושלים - בירת ישראל" אמר ארדן.

 

סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי אמרה כי "ידידתנו ארה"ב עשתה מהלך חשוב והיסטורי בכך שהכירה בירושלים בירת ישראל, בירתה הנצחית של העם היהודי".

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.