"ניתן היה להרשיע ברצח": בלעדי - השופט במשפט אזריה מדבר

 
עודכן 10:49 07/12/2017

לראשונה לאחר פרישתו, השופט בדימוס צבי סגל מספר בריאיון לתכנית "המקור" על הירי ההוא בחברון, שהרעיד מדינה שלמה. מלבד הביקורת על אזריה עצמו, הוא גם מותח ביקורת על שרשרת הפיקוד ובראשה הרמטכ"ל שהמתיק את העונש: "יש בכך פגיעה בפסק הדין"

 
 
 
 
 

תחקיר המקור: בריאיון ראשון ובלעדי לאחר פרישתו, התייחס הערב (שלישי) השופט צבי סגל לסוגיות הבוערות ביותר שעמדו לפתחו, ובראשן הירי במחבל בחברון בידי אלאור אזריה. במהלך הריאיון טען השופט בדימוס כי ניתן היה להרשיע ברצח, ואף מתח ביקורת חריפה על שרשרת הפיקוד כולה - ובראשה הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט.

 

"על פי ניתוח משפטי קר, הן מצד היסוד העובדתי והן מצד היסוד הנפשי, אפשר היה להגיע לתוצאה חמורה יותר", טען. סגל תקף את איזנקוט על כך שמיד לאחר ההרשעה המתיק את עונשו. "זו זכותו, אולם יש בזה לכאורה פגיעה מסוימת בעצמת פסק הדין, בעיקר לאור העובדה שלא הביע חרטה", אמר.

 

>> המקור - תחקירים קודמים:

הדוח, העירייה, השרה והמל"ל: מאחורי הקלעים של פרשת האמוניה

מה המחיר שכולנו משלמים על שילוב חרדים במוסדות אקדמיים?

תיעוד מיוחד: כך נראית מערכת הבריאות מהטובות בעולם


"אם אלאור אזריה הציל את הנוכחים מפני מטען נפץ, הוא היה צריך לזכות בטפיחות כתף ובחיבוקים מכל מי שנכח שם", הוסיף, "לא ראינו את זה. לעומת זאת אם הוא פעל בניגוד לחוק ולא היה צריך לעשות את שעשה, היינו מצפים לספיקת כפיים ולהקמת קול צעקה של הנוכחים, 'מה עשית?' לתדהמתנו ולמגינת ליבנו הייתה שתיקה".


בנוסף התייחס סגל גם למשפט שבו נדרשה נאנסת להדגים את סצנת האונס שעברה, כאשר הוא היה ראש ההרכב. "ביקשנו שתדגים לנו כיוון שעיקר המחלוקת הייתה איך הייתה התנוחה של מספר שתיים מעליה", אמר, על זה היא העידה ועל זה היא הדגימה, ביוזמתה, בזמן שהתובע לא הבין את ההדגמה שלה. ההדגמה לא שלה בזמן המעשה אלא של הנאשם, מה שהוא עשה".

 

 
"ניתן היה להרשיע ברצח". אזריה בביהמ"ש
"ניתן היה להרשיע ברצח". אזריה בביהמ"ש צילום : רויטרס
 

ממשפחת אזריה נמסר בתגובה: "צר לנו שגם עתה נמשך הלינץ׳ התקשורתי בבן שלנו, אלאור - לוחם מצטיין בצה"ל שירה במחבל שבא לרצוח. השופט השנוי במחלוקת צבי סגל לא מסתפק בכתיבת דעת מיעוט מופרכת וקיצונית - הוא אף רץ לספר לחבר׳ה. ראוי להזכיר שמדובר באחד השופטים הכי שנויים במחלוקת במערכת, שבעבר אף נכתב עליו בתחקיר מקיף ב'ידיעות אחרונות' כי ישנן ספקות ביחס ליכולתו לשמש כשופט בישראל.

 

"אנו כואבים את המציאות הזאת שבכל פעם שגורם כלשהו נדרש להכריע בקיצור עונשו של אלאור, נדרכת התקשורת ונותנת במה לגורמים שמעדיפים את טובת האויב הרצחני על לוחם מצטיין - היה זה התובע שעשה לעצמו יחסי ציבור - גרועים לטעמנו - על גבו של אלאור בראיון ב'עובדה' ועכשיו אדון סגל - שמוטב היה לו היה מכבד את כס השיפוט ולא רץ להביע את עמדותיו הקיצוניות בתכנית "המקור", זמן קצר לאחר שסיים את תפקידו כשופט בתיק - מעשה חריג ולא ראוי ששופטים נמנעים מלעשותו.

 

"אנו מקווים שהנשיא ריבלין יתעלם מרעשי הרקע האלה, המכוונים והמתוזמנים, יחוס על המשפחה אשר מתייסרת כבר שנתיים - ויחזיר את אלאור הביתה בעקבות בקשה נוספת לחנינה שנגיש לו בשבוע הבא, בתמיכת 55 חתימות של ראש הממשלה, שרים בכירים וחברי כנסת, אשר סבורים כמונו כי סבלנו מספיק וכי יש להביא לסיום הפרשה, שהסבה לנו סבל רב"

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.