החיים המשותפים בבית אחד בדרום ת"א: "אם יעשו בעיות - החוצה"

 
עודכן 22:21 03/12/2017

"דאון טאון תל אביב": סיור בשכונות דרום העיר חושף את היחסים הסבוכים בין התושבים הוותיקים לבין הפליטים ומבקשי העבודה. דניאל, שחי שנים רבות בקיבוץ גלויות 89, שומר על יחסים טובים עם דיירי הבניין. עדן, פליטה מאריתריאה המתגוררת במקום, עובדת בשתי עבודות כדי לפרנס את ילדיה וסלאח מסודאן חוזר מהעבודה – ויוצא לבלות • פרק ראשון בסדרה

 
 
 
 
 

בשלושת החודשים האחרונים בילתה מיה איידן בשכונות דרום תל אביב, כדי לנסות ולהביא זווית אנושית על מערכת היחסים המורכבת בין התושבים הוותיקים לבין מבקשי המקלט. תמיד היו עוני ומצוקה, אך בעשור האחרון התחדדו המצוקות. למרות זאת, בסוף כולם נאלצים לחיות ביחד, גם אם בעל כורחם. בפרק הראשון נראה כיצד דיירי קיבוץ גלויות 89, על גבול שכונת שפירא, חיים זה לצד זה.


דניאל, בן חמישים, עלה עם משפחתו מבוכרה והגיע ממרכז הקליטה שבאשקלון לשכונת שפירא. "כשהיה מבצע שלמה ומשה להעלאת יהודי אתיופיה, אבא אמר שהוא לא רוצה שילדיו יתערבבו עם אתיופים, הבוכרים הם מאוד שמרנים", אמר דניאל, שחזר להתגורר עם הוריו המבוגרים והחולים, לאחר שעזב בצעירותו. דניאל מכיר את כל השכנים, והם מכירים אותו. "היו פה מקרי אונס ופריצה. אני לא גזען, אם המדינה תקלוט אותם, בסדר, אבל בלי אלימות ופשיעה". על שכנו האריתראי אמר: "אני רוצה שהוא יישאר פה, אבל אם הוא עושה בעיות - החוצה".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיק ביטן: החשדות מסמרי שיער, העיתוי - אומלל

תיעוד: תלמיד רץ עם מקל, חובט במורה - ונמלט

מהמורה נוספת לקואליציה: חוק המרכולים יעלה מחר להצבעה


 

 
חודשיים במדבר מסודן לישראל. עדן
חודשיים במדבר מסודן לישראל. עדן צילום : חדשות 10
 

עדן היא מבקשת מקלט בת 33 מאריתריאה שחיה בבניין עם שלושת ילדיה. בבוקר היא עובדת בניקיון בבית פרטי ברמת השרון. אחר הצהריים היא ממשיכה לַעַבודתה השנייה במרכז לנשים אריתראיות ברחוב לוינסקי. "אנחנו מסתדרים עם כולם ומכבדים אחד את השני", אמרה עדן. "כשגרתי בשכונת התקווה למשל, המצב לא היה טוב. היו לי שכנים ישראלים שאמרו לי 'כושית מסריחה, תחזרי לאפריקה'".

 

לפני שבע שנים, עדן הייתה מבוקשת על ידי השלטונות באריתריאה. היא לקחה שני ילדים קטנים בני חמש ושנתיים ובאומץ בלתי רגיל יצאה אל הלא נודע. בסודן החליטה שלא תישאר במחנה פליטים, והמשיכה הלאה. "לקח לי חודשיים להגיע מסודן לישראל, הייתי חודש בדרכים במדבר, וחודש בסיני. לא התקלחנו חודשיים, לפעמים הילדים בכו ואמרו שהם רוצים לאכול, ולא היה לי מה לתת". עדן הייתה עובדת בבנק באריתריאה, "חושבים שבאנו בשביל כסף, הייתי מעדיפה לעבוד בבנק ולא בניקיון".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.